2015 Kira Beyanname Sistemi Doğrulama Kodu Hatası

2015 yılı önceden hazırlanmış kira beyanname sisteminde doğrulama kodu hatası 1 uyarısı karşınıza çıkıyorsa bununla ilgili çözümü yazımızda bulabilirsiniz. Eğer hatayı 2.kez tekrar yaparsanız “Doğrulama hatası hesabınız kilitli durumdadır. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz” şeklinde hata veriyor ve sisteme giriş yapılamıyor. Bu durum bazen 3. denemede de gelebiliyor.

Bunun çözümü mevcut. Ankara Gelir idaresi başkanlığını arayarak ilgili birimle görüştüm hatanın doğrulama kodundan kaynaklandığını söylediler, memur ile sohbet ettikten sonra sistem işleyişi hakkında bilgi aldım.

Siz sırasıyla TC kimlik no, doğum tarihi, anne kızlık soyadının birinci ve ikinci harfini girip sonra yakınınızdan birinin TC numarasını giriyorsunuz. Sonra doğrulama koduna gelince ekrandaki kodu girip ya hata alıyorsunuz ya da sisteme giriş yapıyorsunuz.

kira-beyani-hatasi Doğrulama hatasını almamanız için öncelikle 5 karakterli kodu hemen ekrana girmeyin. Çünkü sistem arka planda otomatik olarak kodu değiştiriyormuş fakat bu ekrana yansımıyormuş. Yani ekrana bilgileri 10 saniye içinde girip sisteme giriş yapmanız gerekiyormuş. Bu yüzden sarı kutuda yer alan harfleri girmeden sağ kısımda iki yöne ok şeklinde yere tıklayarak yenisini isteyin. Çünkü bilgileri 10 saniye içinde girmek pek mümkün olmuyor.

Şunu unutmayın bilgileri girdikten sonra sarı kutudaki kodu girmeden yenisini istiyorsunuz ve yeni bir 10 saniye başlıyor sizde hızlı bir şekilde yeni kodu giriyorsunuz.

Dediğim gibi siz yukarından aşağıya doğru bilgileri girene kadar sarı kutuda yer alan kod işlevselliği yitiyormuş. Kodun kullanım süresi 10 saniye kadarmış. Bu yüzden seri olmanız gerekiyor.

Aslında bunu sistemden düzeltmeleri ve 10 saniyeyi daha fazla yapmaları gerekiyor. Belki artan şikayetler doğrultusunda bu düzeltilebilir. Geçen senelerde de Mart ayının ilk haftasında sistemde sorunlar meydana geliyordu.

Ayrıca sistem hatası alanlar tekrar giriş yapmak için 1 saat beklemeleri gerekiyor. Daha sonra bilgilerinizi kontrol ederek tekrar girmeye çalışın. Telefondaki bayan hususu da belirtti.

Eğer sorun hala devam ediyorsa bilgilerinizi kontrol edin. Muhasebeciler de beyannamelerini dolduracakları kişilerin bilgileri teyit edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest