31 Mart Olayı Nedenleri ve Sonuçları

31 Mart Olayı neden çıkmıştır, nasıl başladı ve nedenleri nedir hakkında özet kısa bilgileri konumuzda bulabilirsiniz. Tarih kitaplarında 31 Mart Vakası olarak da geçmektedir.

Meşrutiyete karşı olanlar ittihat ve Terakki’ye karşı olan partilerin bünyesine girerek halkın dini duygularından da faydalanarak halkı isyana teşvik ettiler. Bu arada bazı subaylar da İttihatçılara karşı tavır aldılar. İttihatçıların milli bir politika izleyeceğinden çekinen bazı Avrupa devletleri isyancıları desteklediler.

Bu gelişmeler sonunda İstanbul’da avcı taburlarındaki askerler isyanı başlattılar (13 Nisan 1909). Bu isyan Rumi takvime göre 31 Mart’ta çıktığından 31 Mart İsyanı olarak adlandırılmıştır. İsyanın çıkmasında Avrupalı devletlerin askerler arasında yaptığı propagandaların yanı sıra halkın dini duygularının istismar edilmesi de etkili olmuştur.

31 mart olayı İsyan kısa süre de büyüyünce ittihat ve Terakki Cemiyeti Mahmut Şevket Paşa komutasında Hareket Ordusu adı verilen bir kuvveti Selanik’ten İstanbul’a gönderdi. Ordunun kurmay başkanı Mustafa Kemal’di.

Hareket ordusu isyanı kısa sürede bastırdı. Bu durum ordunun yenilik hareketlerini ve rejimi koruduğunun göstergesidir. İsyandan sorumlu olduğu gerekçesiyle II. Abdülhamit tahttan indirilerek V. Mehmet Reşat padişah ilan edilmiştir. Bu olaydan sonra Kanun-i Esasi’de önemli değişiklikler yapılmıştır.

31 Mart Olayı Osmanlı devlet düzenini değiştirmeye yönelik bir isyandır. Bu isyanın bastırılması meşrutiyet rejiminin sürdürülmesini sağlamıştır. Günümüzde Gezi Parkı olayları nedeniyle 31 Mart Olayı topçu kışlası ile anılır durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest