90 850 Nerenin Alan Kodu

Son zamanlar her telefon kullanıcının sorduğu bir sorudur “90 850 nerenin telefon kodu kime ait”. 850 alan kodu normalde uluslararası kullanılan bir ülke kodudur ve Kuzey Kore menşelidir. Şuan ülkemizde hizmet vermeye başlayan Koç. Net’in bir kuruluşu olan Biri ADSL ve Telefon Hizmetleri kullanmaktaydı.

Abone böyle bir numara aldığında bu numarayı ömür boyu hiç değiştirmeden kullanabilmektedir. Hatta şehir değiştirildiğinde bile numaranın başında şehir alan kodu olmadığı için numarayı da değiştirmeye gerek kalmamaktadır. Kısacası sabit telefonların, numaraları da böylelikle sabitlenmiş oldu.

Eğer 0850 ile başlayan bir numaradan aranıyorsanız, Türkiye’den Biri Telefon Hizmeti kullanan bir kişi tarafından aranıyorsunuz demektir. Bu numaraya tekrar geri dönüş yapabilirsiniz. Eğer 00850 ile başlayan bir numaradan aranıyorsanız, Kuzey Kore’den aranıyorsunuz demektir.

90 850 Nerenin Alan Kodu850’li Numaraları Aramanın Ücreti Ne Kadar

– Avea ve Türk Telekom ise tarifelerini netleştirmiş durumdalar. Dakikası 0,24 TL olarak ilan ediyorlar. (Ve varsa aylık ücretsiz avantaj dakika paketlerinden hariç tutuyorlar. Diğer GSM operatörleri için şuan bir netlik yok.

850’li numaralar birbirlerini ücretsiz arayabilmektedirler. (Biri Telefon Hizmetleri)

Çoğu kişi bu numaradan arayanların dolandırıcı olduklarını düşünüyorlar. Nihayetinden her şey olabilir elbet sizi tatil kazandınız, cep telefonu kazandırınız diye arayan birileri çıkabilir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest