Allah’a Niçin Şükretmeliyiz Neden Şükrederiz

Çarşamba, 11 Eylül 2013, 12:31 | Din | 0 Comment | Read 6412 Times
by Bilgili Sayfa

Yüce Allaha niçin şükretmeliyiz, Allaha neden şükredilir? Büyüklerimiz hep bize her durumda şükretmeyi Allaha olan inancımızın tam olması gerektiğini söylerler. Allaha şükür ile ilgili sözler ile bu konu hakkında daha iyi bilgi vermek istiyoruz.

Kuranda ayet ve surelerde şükür ile ilgili sözleri bulabilirsiniz. Yaratan ve bağışlayan tek Yüce Allah‘tır. Kaderimizi ve geleceğimizi o yazar her kötü durumda ona sığınmalı ondan yardım istemeliyiz. Sınavlarda yüce Allah niçin şükrederiz belirtiniz şeklinde soru gelebilir bu yüzden yazıyı dikkatlice okumalısınız.

Allaha niçin şükretmeliyizAllaha Şükretmek İle İlgili Sözler
Bizleri yaratan, yaşatan, esirgeyen ve koruyan Allah’a verdiği nimetlerden dolayı teşekkür ederiz. Yüce Allah Kur’an’da “Bana şükredin; sakın nankörlük etmeyin” (Bakara 152) buyurarak kendisine teşekkür etmemizi (şükretmemizi) istemektedir. Allah, kendisine övgü ve teşekkür borçlu olduğumuz yaratıcımızdır. Çünkü o, insanı özenle, değerli ve üstün varlık olarak yaratmıştır. İnsana ilgi ve yakınlık göstererek, evrendeki her şeyi onun emrine vermiştir. Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Allah, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı.” (Bakara suresi, 29)

Allah’ın bize olan nimetleri sayamayacağımız kadar çoktur. İnsan olarak yaratılmak en büyük nimettir. Rabb’imiz bize el, ayak, göz, kulak gibi organlar; akıl vermiştir. Yediğimiz çeşit çeşit besinler, teneffüs ettiğimiz hava, hizmetimize sunulan bütün tabiat varlıkları hep birer nimettir. Nasıl küçük bir iyilik yapana teşekkür ediyorsak, bizi yaratan, besleyip büyüten, esirgeyen, bağışlayan, koruyan Allah’a da teşekkür etmemiz gerekir “Ya Rab, bütün bunları bize veren sensin, bu sebeple sana sevgi, saygı, minnet ve teşekkür borçluyum” diyerek Allah’a şükretmek güzel bir davranıştır.

Allaha sürekli şükretmeliyiz. Onun sunmuş olduğu sayısız nimetler en kötü halimizi bile rabbimize şükretmeliyiz.

Tagged with:

Yorum Yazabilirsiniz