Anne Sütü İle Beslenmenin Önemi

Anne sütü canlı, biyolojik bir sıvıdır. İçinde makro besin ögeleri olan su, proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve mikro besin ögeleri olan vitaminler, mineraller, eser elementler bulunur. Ayrıca diğer besinlerden farklı olarak koruyucu faktörler içerir. İçeriği ile bebek için hem ideal bir besindir, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesini sağlar, hem de hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

Anne sütü uygun koşullarda verildiği takdirde zamanında doğan sağlıklı bebeklerin besin gereksinimini su dahil ilk 6 ay tek başına karşılamaya yeterlidir. Anne sütü içindeki besin maddeleri, bebeklerin değişen besin gereksinimlerine paralel olarak bebeğin gebelik haftası, bebeğin yaşı, günün saatleri, her emzirme döneminde emzirmenin başında ve sonunda değişmeler gösterir. Bu değişimler başka hiçbir besinde olmamaktadır.

anne sütüAnne sütü yapısı ve içerdiği sindirim enzimleri sayesinde bebeğin bağırsaklarında kolay sindirilir, gaz, ishal gibi sorunlar daha az olur. Bağırsaklardan kolay emilir ve hemen tamamı vücutta kullanılır. Bebekler için alerjen değildir. Anneler, günün 24 saatinde, herhangi bir yerde, ılık ve mikropsuz olarak bebeklerini emzirebilirler. Bu nedenle anne sütü ile beslenmeyi, sevgiyle, bedava servis yapılan mobil bir restorana benzetebiliriz.

Anne sütündeki koruyucu faktörler
Antienfektif faktörler (salgısal Ig A, laktoferrin, lizozim, hücreler, bifidus faktörü, oligosakkaritler gibi),
Yararlı mikroplar ve bunların üremesini kolaylaştıran besinler,
Büyümeyi ve bağışıklık sistemini düzenleyen faktörler,
Antioksidan ve kanserden koruyucu faktörlerdir.

Doğumdan sonraki ilk 4-5 günkü süte kolostrum (ağız), daha sonraki 4-5 günkü süte geçiş sütü, ilk 10 günden sonraki süte de olgunlaşmış anne sütü denilir. Kolostrum, olgunlaşmış süte göre daha fazla protein, antienfektif faktörler, büyüme faktörleri, vitamin A ve mineral içerir. Laktoz, yağ ve enerjisi daha azdır. İçerdiği hücreler ve antienfektif faktörler nedeni ile yeni doğan bebeğin ilk aşısı sayılır. Bu nedenle bir damlası bile ziyan edilmeden bebeğe verilmelidir.

Anne sütü çok nadir nedenlerle bebeğe verilemediği zaman yerine temeli inek sütü olan formül mama ya da maddi nedenlerle formül mama alınamadığında inek sütü verilir. Makro besin ögeleri ve enerji yönünden anne sütü ile inek sütü karşılaştırıldığında (aşağıdaki tablo) her ikisinin de büyük çoğunluğunun su olduğu görülmektedir. Emzirilen bebeklere dışarıdan su vermek gerekli değildir ancak ilk aylarda bebeklere inek sütü verilmek zorunda kalınırsa mineral ve protein yükünün fazlalığı nedeniyle sulandırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest