Arı Keki Nasıl Yapılır

Kek yapımı hazırlanmasında değişik maddeler kullanılmaktadır, bu maddelerin birleşiminde bulunup bulunmamasına göre kek fiyatları değişebilir. Arıcıların şunu unutmaması gerekir, kek bal ile yapılmalıdır, balsız ve su ile yapılan kekler ekşime yapabilir ve bozulabilirler.

Su ile yapılan ari keke “arı maması” aynı zamanda, bekletildiğinde çok sertleşir. Kek içerisine soya unu, doğal polen bulunması arıların teşvik edilmesi açısından çok yararlıdır. Özellikle yavru yetiştiren kolonilerde polen ihtiyacı son derece yüksektir ve ilkbaharda eğer polen kaynağı sıkıntısı varsa o zaman kullanılan kekin mutlaka polen ihtiva etmesi ya da polen yerine kullanılan ek besinlerce zenginleştirilmiş olması gereklidir.

arı keki nasıl yapılırKek ile beraber aynı zamanda tedavide kullandığınız ilaçları da kek içerisinde arı kovanına verebilirsiniz.

Arı keki ile besleme neden yapılmalıdır?
Arıların beslenmesi ve özellikle kek ile beslenme son derece önemlidir. Yeni bir sezona kovanınızı güçlü bir şekilde hazırlamak için arı keki yapılmalıdır. Bal akışına kadar arı kovanını güçlendirmek, arı miktarını arttırmak önemlidir. Arı ne kadar çok olursa fazla polen ve nektar toplanacaktır.

Bütün arıcıların bu arı miktarındaki artışa dikkat etmeleri gerekir. Özellikle kıştan ilkbahara ulaşan arı miktarı son derece azdır, kek ile beslenmesine rağmen kıştan çıkan arıların yaşlı olması ve yeni arı doğumu olmamasından dolayı arı miktarı belli zaman azalır ve daha sonra beslenme ile doruğa ulaşacaktır. Bu nedenlerden dolayı arıların beslenmesine ve sezona çok iyi bir şekilde başlamasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest