Aşure Nasıl Yapılır Oktay Usta Aşure Tarifi ve Malzemeleri

2013 Aşure ayına kısa bir zaman kaldı bizde sizlere Oktay Ustanın Aşure tarifini anlatmak istiyoruz. Muharrem aylar arasında bulunan aşure ayı 13 Kasım 2013 Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Lezzet üstadı Oktay Usta aşure nasıl yapılır tarifi hazırlanışı ve gerekli malzemeler nelerdir hakkında aşure tatlısını yapmak isteyen hanımlara anlatıyor.

Oktay Usta Aşure Tarifi

asure-nasil-yapilir-tarifi Hazırlanışa geçmeden önce malzemeleri paylaşmak istiyoruz.
500 Gr. Buğday
1 Kase Haşlanmış Nohut
1 Kase Haşlanmış Fasulye
1 Kase Kuru Üzüm
1 Çay B. Pirinç
2 Su B. Süt
2 Elma
1 Portakal
1 Kg Toz Şeker
200 Gr. Kuru Kayısı
200 Gr. Kuru İncir
Gül Suyu
Su

Üzeri İçin
Fındık
Ceviz
Kuş Üzüm
Dolmalık Fıstık
Nar
Tarçın
Kuru İncir

Hazırlanışı

  • Buğday, fasulye ve nohutu bir gece önceden suda bekletiyoruz. Nohutu ıslatırken sıcak su ve tuz koyuyoruz. Islatmış olduğumuz buğdayı iyice yıkayıp kara suyunu çıkartıyoruz. Geniş bir tencereye koyup ocağın üzerine alıyoruz. Üzerini geçecek kadar su koyup 1 taşım kaynatıyoruz.
  • Altını kapatıp 10-15 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar kaynatıp tekrar dinlendiriyoruz. Gerekiyorsa biraz daha sıcak su ilave ediyoruz.. En son bir kez daha kaynatıp dinlendirdikten sonra tekrar ocağın altını yakıyoruz.
  • Sütü döküp karıştırmaya devam ederken, Pirinci yıkayıp ekleme yapıyoruz.
  • Tekrar sıcak su döküyoruz. Biraz kaynadıktan sonra fasulye ve nohutu ilave ediyoruz.. Sürekli karıştırıyoruz. Üzümleri yıkayıp katıyoruz. Malzeme koydukça suyunu arttırıyoruz.
  • Portakalın kabuğunu küp küp doğruyoruz. Ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Elmaları küp küp doğrayıp aşureye ekliyoruz. Haşlanmış portakal kabuklarını ekliyoruz.
  • Biraz daha karıştırıp şekerini ekliyoruz. Şekeri eridikten sonra suda bekletilip doğranmış kayısıları ekliyoruz. Gül suyu döküyoruz. Gerekirse biraz daha sıcak su koyabiliriz.
  • Dibini tutmaması için sürekli karıştırıyoruz. Küp küp doğranmış incirleri katıyoruz. Biraz sıcak su katıyoruz. Sürekli karıştırarak biraz daha pişirip altını kapatıyoruz.
  • Kaselere paylaştırıyoruz. Ilıyıp üzeri pelte tuttuktan sonra, incir, kayısı, kuş üzümü, ceviz, file fındık, dolmalık fıstık, yeşil fıstık, tarçın ve nar taneleri ile süsleyip servis ediyoruz.

Aşure nasıl yapılır konusunda size Okyat Usta Aşure tarifi ve gerekli Aşure malzemeleri nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest