Atatürk’ün Basın Özgürlüğü İle İlgili Sözleri

Pazar, 22 Eylül 2013, 15:44 | Sosyal Bilgiler | 0 Comment | Read 4057 Times
by Bilgili Sayfa

Atatürk’ün basın özgürlüğü hakkındaki düşüncelerine verdiği önem her zaman çok değerli olmuştur. Bizde sizlere Atatürk’ün basın özgürlüğü ile ilgili sözlerini hatırlatmak istiyoruz.

Basının toplum yaşamında, siyasal yaşamda ve cumhuriyetin gelişme ve ilerlemesinde sahip olduğu yüksek görevleri anmak isterim. Basının tam ve geniş özgürlüğü iyi kullanmasının, ne derecede nazik bir vaziyet olduğunu da söylemeye gerek görmem. Her türlü yasal kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin bilime, gereksinime ve kendi siyasal görüşlerine olduğu kadar, vatandaşların hukukuna ve memleketin, her türlü özel görüşlerin üstünde olan yüksek çıkarlarına da dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğu, asıl bu zorunluluktur ki genel düzeni temin edebilir.

atatürk ve basın Bununla beraber bu yolda yanılma ve kusur olsa bile, bu kusuru düzeltecek etken ve araç, asla geçmişte sanıldığı gibi, basın özgürlüğünü kısıtlayan bağlar değildir; aksine, basın özgürlüğünden doğan sakıncaların giderilme aracı, yine basın özgürlüğüdür.

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk “Benim dayanağım ve gücüm halkın bana gösterdiği güven ve sadakattir” sözü ile basının özgür düşüncesine vurgu yapmıştır.

Yorum Yazabilirsiniz