Ay’ın Büyüklüğü, Kütlesi ve Dönmesi

Ayın büyüklüğü dünyanın kaç katıdır, ayın çapı kaç km, ayın dönüşü ve ayın kütlesi ne kadardır hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Ay’ın çapı (3476 km) Yer’in çapının tahminen 3/11’üne eşittir. Bu Ay’ın güneş sisteminde ana gezegene göre en büyük uydu olduğu anlamanı gelir.

Ay’ın yoğunluğu dünyanın yoğunluğundan düşüktür. Ay’da önemli bir magnetik alan olmaması da bu düşünceyi doğrulamaktadır. Ay’ın yerkabuğu gibi silikatlardan oluştuğu sanılmaktadır.

ay resmi Biz Ay’ın hep aynı yarıküresini görürüz demek ki kendi çevresinde dönme devri ay dolanımına eşittir. Ancak Ay küresinin kendi çevresindeki açısal hızı aşağı yukarı değişmez olduğu halde Ay’ın yörüngesi üstündeki açısal hızı değişkendir.

Bundan dolayı Ay’ın yerden görünen yarıküresinde boylam olarak devirli bir salınım gözlenir. Bu salınımlar Ay’ın yüzeyinin %59’unun görülmesine olarak verir. Ay’daki yerçekimi yerdekinin 1/6’ine eşittir ve kurtulma hızı (cisimlerin çekimden kurtulmaları için gerekli olan hız) yerde 11,2 km/sn ayda ise 2.38 km/sn dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest