Beslenme Neden Önemlidir

Beslenmeye neden ihtiyaç duyarız canlılar için niçin bu kadar önemlidir. Beslenme “canlılığın devamı, doku onarımı, büyüme, gelişme, fiziksel aktivitenin sağlanması ve sağlığın korunması amacı ile besinlerin yenilmesi, içilmesi, sindirilmesi, kullanılacakları yerlere taşınması, enerji üretimi ve diğer amaçlarla kullanılması” olarak tanımlanır. Çocuklar aynı zamanda büyüyen ve gelişen varlıklar olduğu için sağlıklı beslenme erişkinlere göre daha önemlidir.

Özellikle hızlı büyümenin olduğu bebek ve çocuklara yeterli miktar ve nitelikte besinler verilemezse beslenme yetersizliği gelişir. Gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde küçük yaşlardaki çocuk ölümlerinin en sık iki nedeni solunum yolu hastalıkları ve ishallerdir. Bu hastalıklardan ölümleri kolaylaştıran en önemli faktör ise altta yatan beslenme yetersizliğidir. Diğer taraftan aşırı beslenme sonucu ortaya çıkan obezite de temelleri çocukluk yaş grubunda atılan, önlenebilir bir hastalık ve ölüm nedenidir.

beslenmenin önemiBeslenme konusu XX. yüzyıl başlarından bu yana ayrı bir bilim dalı olarak gelişmektedir. Daha önceleri beslenmenin amacı sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlamak, besin eksikliklerine engel olmak iken günümüzde sağlığın uzun süreli korunması amaçlanmaktadır.

Çünkü besinlerin genlerimizi etkileyerek hastalıklara yol açabildiği, anne karnındaki, bebeklik ve çocukluk dönemindeki beslenmenin erişkin yaşta görülen obezite, metabolik sendrom, diabet, kan yağlarında yükseklik, hipertansiyon, kalp- damar hastalıkları, gut, bazı kanserler, bağırsak hastalıkları, alerjik hastalıklar, kemik ve diş hastalıkları ile ilişkili olduğu iyi bilinmektedir. Diğer taraftan yeni çalışmalar bazı hastalıkların genetik yapımıza uygun beslenme ile tedavi edilebileceğini göstermektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest