Bismillahirrahmanirrahim Anlamı Nedir Kısaca

Bismillahirrahmanirrahim ifadesinin anlamı nedir bu ifade nerelerde ve niçin söylenir. “Bismillahirrahmanirrahim” günlük konuşmalarımızda çok kullandığımız bir ifadedir. Buna besmele veya bismillah da denir. Allah (c.c.)1’a inanan ve onu seven kişi, sevgisini söz ve davranışlarıyla ortaya koyar.

Onun emir ve isteklerini yerine getirmeye çalışır. Söz ve davranışlarında Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya çaba gösterir. Bu da Allah’ı sürekli hatırlamakla olur. Kişinin Allah’ı hatırlamasının belirtilerinden biri de başlayacağı her işten önce “besmele” çekmesidir. Besmele çekmek, “Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla…” anlamına gelen Bismillâhirrahmânirrahîm demektir.

Bizler besmele çekmekle;
• Allah’a olan inancımızı ifade ederiz.
• Başlayacağımız işte Allah’tan yardım isteriz.
• Onun her an bizimle olduğunu dile getiririz.

dinimiz islam Bu duygu ve düşünceler; işimizi iyi ve güzel yapmaya yönlendirir. Kur’an okurken, bir araca binerken, yemeğe ya da bir işe başlarken besmele çekeriz.

Allah’ın güzel isimlerinden olan Rahman ve Rahîm’in anlamlarını ise şöyle;
Rahman anlamı; bütün yaratıklara rızıklarını veren, her an bütün mahlukat hakkında hayır ve rahmet irade buyuran, bütün mahlukatına sayısız nimetler veren.
Rahim anlamı; esirgeyen, acıyan, koruyan, merhametli anlamını taşımaktadır.

İşlerimize niçin besmele ile başlarız?
Bu Allah’ın sözü olan Kur’an kerim’e karşı duyduğumuz saygının bir gereğidir. Kur’anı kerim’de 113 surenin başında Besmele vardır. Sadece “Tövbe” suresinin başında Besmele bulunmaz. Fakat bu surenin içinde Besmele vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest