Büyük Günahlar 7 Kebair Nelerdir

İslam’da büyük günah diğer adıyla yedi kebair günahları nelerdir, büyük günahların affı var mıdır diyanet açıklaması ile bunları aktaracağız.

Hadislerde geçen büyük günahlar; Allah’a ortak (şirk) koşmak, adam öldürmek, ana babaya karşı gelmek, yetim hakkı yemek, faiz yemek, dürüst kadınları iffetsizlikle suçlamak, büyü yapmak, savaştan kaçmak, yalancı şahitlikte bulunmak ve ödenemeyecek miktarda borçlu olarak ölmek büyük günahlar olarak ifade edilmiştir.

Kuranda yasaklanan günahlar ise; zina yapmak veya ona aracılık yapmak, domuz eti yemek, ibadet için gereken temizliğe uymamak, hırsızlık yapmak, içki içmek, yalan yere yemin etmek, Allah’ın rahmetinden ümit kesmek veya azabından emin olmak (çocuk aldırmak), yapılan anlaşmayı bozmak gibi Kur’an’da yasaklanan konulardır.

büyük Günahlar 7 kebair Büyük günahlar affedilir mi?
Hz. Peygamber büyük günah işlemiş Müslümanlara da ahirette şefaat edeceği belirtilmiştir. Büyük günahlardan tövbe edilmesi gerekir. Tövbe, geçmişe pişman olmak ve tekrar yapmamaya ahdetmektir.

Tövbe yapılmaması durumunda ya da tövbenin kabul edilmemesi halinde günahlar ahirete kalmış demektir. Ahirete kalan günahlar da Allah Teala’nın dilemesine göre muamele görür. Ya mağfiret buyurur ya da kulun hak ettiği azabı çekmek üzere cehenneme atılmasını emreder. Allah Teala hepimizi cehenneminden muhafaza buyurur inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest