Çatalhöyük Nerede Hakkında Bilgi

Çatalhöyük neolitik kenti nerededir ve tarihi hakkında bilgiler, MÖ 8000 -6500 Günümüz Konya şehrinin güneydoğusundaki buğdaylık bir arazide bulunan Çatalhöyük, Neolitik bir kentin katmanlı özelliklerini detaylı veren en önemli yerleşim alanıdır.

On bin kişinin ikamet ettiği, çift çiliğin ve çömlekçiliğin yapıldığı, sokakları olmayan bu yerleşim, çamur ve ahşaptan yapılmış çatıdan girişli bitişik evlerden ve avlulardan oluşmaktaydı. Toplu yaşamın izlerini taşıyan cilalı taş ve bakır devri yerleşiminde, mekanda dekoratif ve sembolik öğeler gözlemlenebilmektedir.

Bir kısım odalarda manzara, insan ve hayvan figürleri varken, bazılarının ise ana tanrıça ve boğa kültüne adanmış bölümlere sahip olduğu görülebilir. Merdiven için çatıda ayrılmış olan delik aynı zamanda ana ocağın dumanının çıktığı bir baca işlevine de sahiptir. Odalar, mağaralarda olduğu gibi, hem gündelik yaşamın sürdüğü, hem de ölülerin gömüldüğü yerlerdir.

çatalhöyük evleri

Çatalhöyüke nasıl gidilir
Turistlik gezi veya araştırma için gitmek isteyenler şu şekilde gidebilirler. Konya’dan Çatalhöyük’e gitmek için iki yol var. Ancak ikisinde de merkezden Çatalhöyük tabelası bulmayı ummayın. Biri uzun ve daha kolay bulabileceğiniz asfalt yol. Konya’dan Karaman’a giderken 30. km’de, İçeri Çumra’dan tabela Çatalhöyük diye yazar, sola sapınca 45. km’de Çumra ilçesine varılır.

Buradan Çatalhöyük levhalarını takip ederek, 12 km sonra ören yerine varılır. 36 km’lik daha kısa olan diğer yol ise, yine asfalt ve bilenler genellikle bu yolu tercih ediyorlar. Saraçoğlu Mahallesi’nden devam ederek, Erler köyü ve Abditolu köyünden geçilir. Çatalhöyük’e en yakın köy olan Küçükköy’den sağa dönünce, 5 km. sonra kazı alanına varılır.

Bu yazımızda sizlere Çatalhöyük neolitik kenti (Konya) hakkında bilgi verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest