Çevre Kirliliğinin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Temizlik ve çevre kirliliği hakkında farklı birçok görüş olabilir. Ama temiz bir çevrede huzur ve mutluluk vardır. Temiz olan çevrede hastalıklardan söz edemeyiz. Eğer bir yerde temizlik yoksa orada hastalık vardır. Bazı hastalıklar salgın halini alabilir. Salgın hastalıklar, diğer hastalıklara oranla daha tehlikelidir. Çünkü dünyadaki ölüm oranı, normal bir hastalığa oranla salgın hastalıklarda daha yüksektir.

Çevre Kirliliği Salgın Hastalıklara Neden Olur
Peki, bu hastalıkların en önemli nedenlerinden biri olan çevre kirliliği nasıl meydana gelir? Fabrika atıklarının kontrolsüzce dışarıya atılması çevre kirliğine, o da salgın hastalıklara neden olur. En çok çevre kirliliğine fabrika atıklarının sebep olduğuna dair görüşlerde de vardır. İnsanların, bulundukları bölgeleri temiz tutmamaları çevre kirliliğinin temel nedenlerinden biridir.

çevre kirliliğiHava, su ve toprak kirliliği genel çevre kirliliğidir. Havayı, fabrikalarda ve evlerimizde bulunan bacalardan çıkan duman, sigara, kullandığımız parfüm ve diğer kokular kirletir. Endüstriyel, tıbbi ve evsel (pil, naylon, pet şişe ve diğer çöpler) atıklar, çevreye yayılırsa toprağı kirletir. Kirlenen topraktan da istediğimiz verimi alamayız.

Su, insanın hayat kaynağıdır. Bu hayat kaynağımızı, fabrika ve kanalizasyon atıkları, deniz taşıtları, plansız yapılaşma kirletir. Çevre kirliliği önlemek için yaşadığımız yeri ve çevremizi temiz tutmalıyız. Bu problemlerin çözümünde en çok iş belediyelere ve biz insanlara düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest