Coğrafya Biliminden Hangi Konularda Yararlanılmaktadır

Coğrafya biliminden hangi konularda yararlanılmaktadır? Coğrafya çok geniş kaynaklardan faydalanır ve birçok bilim dalını ele alır. Yararlandığı en çok bilim dallarının başında meteoroloji, jeoloji, botanik, demografi, astromi gibi bilimler gelir.

1. Astronomi : Uzay bilimi
2. Jeoloji : Yer Bilimi
3. Jeofizik : Dünyanın iç yapısının inceleyen bilim dalı
4. Hidroloji : Sular bilimi
5. Meteoroloji: Atmosfer olaylarını inceleyen bilim dalı
6. Kartografya :Harita bilimi
7. Zooloji : Hayvan bilimi
8. Botanik : Bitki bilimi
9. Antropoloji : İnsan bilimi
10.Etnoloji : İnsan ırklarını inceleyen bilim dalı
11.Sosyoloji : Toplum inceleyen bilim dalı
12.Demografi : Nüfus bilimi

cografyanın yararlandığı bilim dalları

Coğrafya, insanın yaşadığı çevreyi konu edinir. Bu çevre su, iklim, yer şekilleri, bitki, toprak gibi doğal unsurlarla; nüfus, yerleşme, kültür, ekonomi ve politika gibi insana özgü uygulamalardan oluşur. Bu nedenle coğrafya, çalışmalarıyla insanın yaşadığı ortamı tanımasını sağlar. İnsan, yaşadığı ortamı ne kadar iyi tanırsa kendisini o kadar güvende hisseder. İnsanlar, coğrafya sayesinde içinde bulunduğu doğal değerleri ve bunlardan en verimli şekilde nasıl yararlanması gerektiğini öğrenir.

Coğrafyanın diğer bir önemi de insanın çevresiyle ilgili planlama yapmasını sağlamasıdır. Çünkü çevreyi bilinçsiz ve plansız kullanmak doğa-insan ilişkisindeki olumsuzluklara neden olmaktadır. Bunun sonucunda doğal afetler ve çevre sorunları ortaya çıkmaktadır.

Coğrafya, yaptığı çalışmalarla bireylerde coğrafi bilinci geliştirerek insanların doğayla uyumlu yaşamasının önemini ortaya koymaktadır. Bu konu coğrafyanın rolü konusuna aittir. 9. sınıf coğrafyanın rolü ile ilgili sorular sınavda karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest