Çok Tanrıcılık (Politeizm) Hakkında Bilgi

Çok tanrıcılık ne demek açıklaması ile giriş yapalım. Politeizm dinleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse birçok tanrının varlığına inanmak anlamına gelen politeizmde birden çok tanrı ve bu tanrıların değişik görevleri mevcuttur. Çok tanrıcılık politeizm nedir? İslam dini gönderildiğinde Mekke müşrikleri çok sayıda tanrının varlığına inanıyor ve putlara tapıyorlardı.

Genel olarak ilkel kabile toplumları açıklamakta zorluk çektikleri ya da çaresiz kaldıkları bir takım olaylar karşısında farklı tanrılar oluşturup onlara tapınmışlardır. Çok tanrıcılıkta tanrılara farklı anlamlar ve görevler yüklenmektedir.

Örneğin, Hinduizmdeki üç tanrıdan Brahma yaratıcı, Vişnu koruyucu, Şiva ise yok edici tanrıdır. Şintoizmde birçok tanrı vardır. Bunlar Güneş tanrısı, Ay tanrısı, Fırtına, Deniz, Ateş ve Gıda tanrılarıdır.

çok tanrıcılık politeizm nedirİlahi vahiyden uzaklaşan toplumlarda çok tanrı inancı görülür. Mekke müşriklerine hayatın yaratılışı hakkında sorulduğunda, varlıkların Allah tarafından yaratıldığını söylüyorlardı. Fakat onlar, Allah’a ulaşmak için putları aracı ediyorlardı.,

Ankebut suresi 61–63. ayetlerde bu konu şöyle dile getirilmektedir: ’Ant olsun ki onlara: ’Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir? Diye sorsan, mutlaka ‘Allah’ derler. O halde nasıl (haktan)çevrilip döndürülüyorlar? ’Deki:(öyleyse) hamt de Allah’a mahsustur. Fakat onların çoğu düşünmezler.’’ İslam dini de kâinattaki eşsiz düzenin ve işleyişin Allah’ın bir olmasından kaynaklandığını belirterek şöyle der: “Şayet yerde ve gökte Allah’tan başka ilahlar olsaydı yerin ve göğün düzeni bozulurdu…” (Enbiya suresi, 22. ayet.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest