6:26 am - Salı Şubat 25, 2020

Çok Tuzlu Yemenin Zararları Nelerdir

Pazartesi, 7 Temmuz 2014, 12:06 | Sağlık | 0 Comment | Read 2804 Times
by Bilgili Sayfa

Kötü beslenme alışkanlıklarından biri de çok tuzlu yemek yememizdir. Vücuda zarar verir, peki çok tuzlu yemek nasıl kurtarılır, tuz yerine ne yenmesi gerekir, yemeklerde çok tuz yiyorum veya kullanıyorum diyenleri duyar gibiyiz.

Öncelikle tuz ile aranıza bir mesafe koymalısınız. Her öğünde hemen tuzu elinize alıp yemeğe tuz atmayın. İnsan nasıl şekerli çayı bırakıyorsa sizde tuzdan yavaşça sıyrılabilirsiniz. Aslında her yemekte tuz oranı mevcuttur.

Tuz yerine ne kullanmalı?
Hemen tuzdan kurtulmanızı beklemiyoruz bunun yerine baharat deniyebilirsiniz. Salataya tuz yerine limonu fazla koyup tad alabilirsiniz. Çorbaya tuz yenine sevidiğiniz baharatlardan veya otlardan koyabilirsiniz.

Sabah kahvaltısında tuzu asla kullanmayın. Zaten peynir, kaşar gibi ürünler tuz mevcuttur. Bunun üzerine birde siz sofradaki herhangi birşeye tuz ilave etmeyin.

tuzlu yemekÇok tuzlu besinlerle beslenmek, beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları riskini artırıyor. Araştırmacılar, günlük tuzlu yiyecek tüketimi ile beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere 170 binden fazla kişinin katıldığı 3,5 ila 19 yıl süren 13 araştırmayı değerlendirdi. Sonuçları “British Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan kapsamlı araştırma, çok tuzlu besinler tüketmekle beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları riski arasında doğrudan bağlantı olduğunu gösterdi.

Ekmek, bisküvi, sucuk, salam, sosis, peynir, pizza, sandviç, sos, kek, çörek ve hazır gıdalarda tuz oranının fazla olduğunun belirtildiği makalede, tarım-gıda sanayisinde tuzun, besinlerin tadını, görünüşünü güzelleştirmek, kıvamını ayarlamak, ömrünü ve bazen de gramını artırmak gibi birçok amaçla kullanıldığı vurgulandı.

Makalede, tuzun yüksek tansiyonu tetiklediği, bunun da kalp-damar hastalıklarına zemin hazırladığı uyarısında bulunulurken, kalp yetmezliği ya da böbrek hastalıkları olanlar ile şeker hastalarının tuz kullanımına çok daha fazla dikkat etmesi gerektiği belirtildi. Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinin internet sitesinde de yer alan konuya ilişkin makalede, bilim adamları, günde 5 gramdan az tuz tüketiminin beyin kanaması riskini yüzde 23, kalp-damar hastalıkları riskini yüzde 17 indirdiğine dikkati çekti.

Ekmek, bisküvi, sucuk, salam, sosis, peynir, pizza, sandviç, sos, kek, çörek ve hazır gıdalarda tuz oranının fazla olduğunun belirtildiği makalede, tarım-gıda sanayisinde tuzun, besinlerin tadını, görünüşünü güzelleştirmek, kıvamını ayarlamak, ömrünü ve bazen de gramını artırmak gibi birçok amaçla kullanıldığı vurgulandı. Makalede, tuzun yüksek tansiyonu tetiklediği, bunun da kalp-damar hastalıklarına zemin hazırladığı uyarısında bulunulurken, kalp yetmezliği ya da böbrek hastalıkları olanlar ile şeker hastalarının tuz kullanımına çok daha fazla dikkat etmesi gerektiği belirtildi.

Tuzlu yemek yemenin zararları yukarıda belirtildiği gibi insan sağlığını tehdit eder durumda. Sağlıklı bir yaşam için bazı şeylerin yanında tuzu da kesmeniz gerekiyor.

Tagged with: , ,

Yorum Yazabilirsiniz