Cüce Geyikleri

Anadolu’nun tarih öncesi biyo çeşitliliğine derinlemesine yolculuğa devam ediyoruz. Yeniden Miyosen’deyiz (24 milyon-5 milyon yıl önce). Miyosen’de memeli hayvanlar tür olarak çok fazlaydı ve yaygındı.

Paleontolojik bulgulara göre iklim ve bitki örtüsü günümüzde tropikal bölgelerde olduğu gibiydi. Otlaklar, çayırlık alanlar geniş bir alan kaplıyordu. Bu gibi alanlarda yırtıcılar (sırtlan, kamadişli) ve bunların avı konumundaki otçullar (zürafa, mastodon, gergedan, geyik) yaşıyordu.

Bu otçullar içinde en ilginç olanlardan biri cüce geyikler. Cüce geyikler çift toynaklı ve geviş getiren canlılardır. Avcılarına karşı kendilerini sadece çalıların ya da otların arasına gizlenerek savunabilirler. Cüce geyiklerin günümüzdeki temsilcileri az sayıda kalmış olsalar da Güneybatı Asya ve Afrika’da soylarını devam ettirmeye çalışıyor.

cüce geyikleri Fosil bilimciler Anadolu’da çeşitli bölgelerde kazılar yapıyor ve farklı dönemlere ait hayvan fosilleri buluyor. Bu çalışmalardan biri Sabuncubeli’de (Manisa) yapılan kazı. Burada keşfedilen ve bir cüce geyiğe ait olan fosil Anadolu’da yaşamış en eski cüce geyiğe ait.

Bilimsel adı Dorcatherium smyrnensis olan bu tür günümüzden 20 milyon yıl önce yaşamış.

“Smyrnensis” İzmir’in antik dönemdeki adından geliyor. Bu cüce geyik fosilinin varlığı o dönemin ılıman, nemli ve bataklık, çayırlık ve çalılarla kaplı olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor. Cüce geyiklerin farklı türlerine ve farklı zamanlara ait fosilleri Bursa’da, Çanakkale’de ve İstanbul’da da bulunmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest