Demokrasi Nedir

Öncelikle demokrasi ne demek kısaca özeti ile tanımını yapalım. Demokrasi, farklı biçimlerde tanımlanır ve çeşitli kavramları içinde barındırır. Demokrasinin temel ilkeleri ve özelliklerini ifade eden birçok kavram vardır. Bu kavramlar aynı zamanda demokrasi ile yönetilen ülkelerde var olan kurumları ve siyasi iktidarın taşıması gereken temel ilkeleri ifade eder.

İnsan hakları ve demokrasi konusu da birlikte incelenmektedir. Bir ülkenin demokratik olması için siyaset, hukuk, seçim gibi bazı temel kurumlara sahip olması gerekir. Bunun yanında; siyasi partiler, serbest seçimler, katılım, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, sivil toplum, sosyal adalet, hak, özgürlük gibi kurum, ilke ve kavramları içinde barındırması gerekir.

demokrasi nedir Çoğulculuk, katılımcılık, özgürlük, eşitlik, farklılıklara saygı, eleştirel düşünme vb. unsurlar ile biçimlenen demokraside iktidarın kaynağı halktır.

Halk, seçim ve sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yönetime katılır ve yön verir. Demokrasi, insanın insan olması nedeniyle sahip olduğu hak ve özgürlükleri önemseyen, bunları olabildiğince çağdaş boyutlarda geliştirmeye çalışan bir sistemdir.

Demokrasiyle yönetilen ülkelerde devlet, bu amacı gerçekleştirmek için vardır. Demokrasi, insana değer veren ve insanın kişiliğini özgürce geliştirmesine ve uygulamasına olanak sağlayan bir yönetim şekli ve yaşam biçimidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest