4:18 pm - Pazar Nisan 15, 2294

Doğayı Oluşturan Doğal Unsurlar Nelerdir

Pazar, 22 Eylül 2013, 18:31 | Coğrafya | 1 Yorum | Read 7792 Times
by Bilgili Sayfa

Bu makalemizde doğal unsur nedir, çevremizdeki doğal ve beşeri unsurlar nelerdir hakkında bilgiler paylaşacağız. Öncelikle doğal unsur deyince ne anlıyorsunuz buradan başlayalım. Yaşadığımız çevrede ülkemizde birçok doğa unsuru vardır bunları birkaç örnek ile açıklayabiliriz.

İnsanların beslenme, barınma şekilleri bakımından yeryüzünün birçok değişik yerinde büyük farklılıklar olduğu gözlemleriz. Bunun nedeni ise doğal çevrenin insana sunduğu imkanlardır. Örneğin, bir bölgenin iklimi, yer şekilleri ve arazi koşulları o bölgedeki tarım ve sanayiyi doğrudan etkilemektedir.

İnsanlar konut tiplerinde ve yapı malzemelerinde farklılıklar görürüz. Sibirya soğuğunda korunmak için kürklere sarınan bir varken Afrika insanı neden yarı çıplak haldedir. Az yağışlı yerlerde kerpiç evler bulunurken bol yağışlı ve nem oranı yüksek ortamlarda niçin bu tarz evlere rastlanmaz? İşte bu durumlar doğan çevrenin insan yaşamı üzerindeki etkisine örnektir.

Doğayı Oluşturan Doğal Unsurlar Nelerdir Doğal unsurlar insanların karakterlerinin oluşumunda etkilidir. Dört mevsimin yaşandığı dünyada insanlar kışın soğuk havalarla, yazın ise sıcaklarla mücadele etmektedirler. Kış mevsiminde insanlar odun gibi kendilerini soğuktan koruyacak maddeler temin ederler fakat sıcak bölgelerde yaşayanların böyle bir sorunları yoktur. Bu durumlar insanların doğal çevre ile mücadelesinde çok önemlidir.

Çoğu zaman çevremizde olup biten doğal olayların farkında olmayız. Her gün güneşin doğudan doğması, bitkilerin sonbaharda yapraklarını dökmesi ilkbaharda yeşermesi bize sıradan olay gibi gelir. Bu doğa olaylarının insan hayatı üzerindeki etkisini hiç düşündünüz mü? Doğa ve insan sürekli etkileşim içindedir ve bu durumlar bazı bilim dallarının konusu olmuştur.

Sıcaklık, kar, rüzgar, nem, yağmur, dağlar, kayaçlar, bitkiler, hayvanlar, deniz dalgaları, akarsular, toprak gibi doğal unsurlar ve doğa olayları insan yaşamı üzerinde etkisi vardır.

1 yorum var "Doğayı Oluşturan Doğal Unsurlar Nelerdir"

  1. yavuz selim abrak dedi ki:

    çok fazla yazım hatası var

Yorum Yazabilirsiniz