Felsefenin Anlamı Nedir

Felsefe nedir, kelimesinin kökeni ve sözcük anlamına öncelikle ele alırsak felsefe terimi; Yunanca “seviyorum”, “peşinden koşuyorum”, “arıyorum” anlamına gelen ve bilgi, bilgelik anlamına gelen sözcüklerinden türeyen terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disipline verilen isimdir.

Felsefe (philosophia) terimi ilk kez, İlk Çağın ünlü Yunanlı matematikçisi ve filozofu Pythagoras (Pisagor), (MÖ580-500) tarafından kullanılmıştır. Buna göre felsefe kelime anlamı olarak bilgelik sevgisi ya da hikmet arayışı demektir.

Bilgelik (hikmet) ise varlık, bilgi ve değer üzerine tam ve bütün bir bilginin ortaya çıkması veya bir insanın böyle bir bilgiye sahip olabilecek ölçüde olgunluğa ermesi halidir. Bu arayış içerisinde bilgeliği seven bilgiyi arayan ve ona ulaşmak isteyen kişilere filozof (philosophos) denir.

felsefe nedir İnsan yaşamını ilgilendiren her şey hakkında akıl yürütüp bunları felsefi problem konusu yapabilen filozof, doğru olduğunu bildiğimiz ya da böyle olduğuna inandığımız her şeyi sorgulayabilir; insanın, Tanrı’nın, dinin, dış dünyanın varoluşuyla, bilginin kaynağı ve sınırlarıyla, bilimle, sanatla ve daha birçok konuyla ilgili sorular sorabilir.

Filozof sadece soru sormakla yetinmez; yaratıcı bir düşünüş, eleştirici ve sorgulayıcı bir tavır ve bakış açısıyla bu sorulara yanıtlar arar. Parantez için zaten yabancı kelimeler felsefe ve filozofun yunanca anlamıdır. Felsefenin anlamı ve bilgi türleri hakkında yazımız bir sonraki konumuza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest