Fiber Optik Teknolojisi ve Gelişimi

Fiber optik teknolojisinin kullanım alanları ve gelişiminde Fiber optik kablolar veri iletimini elektrik akımı olarak değil, ışık parçacıklarıyla gerçekleştirmektedirler. Çünkü ışık parçacıkları, elektrik akımına kıyasla daha fazla kapasiteye sahiptirler.

Işık parçacıkları, gözle görülmeyen kızılötesi ışınlardır. Bu ışınlar saç telinden daha ince olan fiber lifleri ile gönderilmektedirler. Fiber optik kablo alt yapısı ile aynı anda yüzbinlerce ses bilgisi, binlerce görüntü bilgisi aktarılması mümkündür. Süper iletkenler arasında yer alan fiber optik teknolojisi, iletişim teknolojileri arasında hızlı haberleşme ağlarının kurulması açısından oldukça işlevseldir.

fiber optik teknolojisiBilgisayarlar, uydu teknolojisi, fiber optik teknolojisi ve dijital dilin geliştirilmesi bilgi çağına geçmemizdeki en büyük etmenlerdir. Bu teknolojik gelişmeler onlarca yıldan beri kullandığımız ve günümüzde geleneksel olarak adlandırdığımız iletişim teknolojilerinin özelliklerini ve kullanımlarını da değiştirmişlerdir.

Geleneksel iletişim teknolojisi olarak tanımladığımız teknolojilerin başında radyo, telefon, telgraf, telsiz, televizyon gelmektedir. Bu iletişim teknolojilerinin çoğu günümüzde halen kullanılmaktadır. Ancak çağın özelliklerinin etkisiyle sinyal işleme teknikleri, özellikleri, veri gönderme, saklama kapasiteleri gibi teknik özelliklerinin yanında, işlev, içerik ve sosyal kullanım boyutunda da pek çok özellikleri değişmiştir.

Fiber optik teknolojisinde günümüzde kullanılan cihazlar
Bazı geleneksel iletişim teknolojilerinin şekil değiştirmiş halini de kapsayan yeni iletişim teknolojileri; internet tabanlı teknolojileri, mobil telefonları, tablet bilgisayarları, portatif oynatıcıları (MP3, MP4, MP5…), 3G, 4G teknolojisini ve daha sayamadığımız pek çok teknolojiyi ve uygulamayı içermektedir.

Bu nedenle yeni iletişim teknolojileri denildiğinde verilerin dijital olarak işlendiği ve zaman, uzam farkı gözetmeksizin çok miktardaki bilginin çeşitli iletim yolları vasıtasıyla çok hızlı bir şekilde aktarılabildiği etkileşimli teknolojiler akla gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest