Gazetecilik ve Basın Bayramı 24 Temmuz

Basın özgürlüğü insanların düşüncelerini, görüşlerini, gazete, dergi, kitap, radyo, televizyon vb. yoluyla diğer insanlara iletme serbestliğidir. Buna kitle iletişim özgürlüğü de denir. Basın özgürlüğü, insanların okul dışında da eğitilmesine katkı sağladığından toplumsal açıdan büyük önem taşır.

Farklı düşüncelerin çeşitli yollarla insanlara ulaşmasını sağlamak demokrasinin de ön koşuludur. Bu nedenle basın özgürlüğünün olmadığı bir demokrasi de düşünülemez. Haber ve habercilerin özgürce haber yapmaları sağlanmalıdır.

Basın özgürlüğü = Demokrasi belirtilmektedir. Gazetecilik ve basın bayramı her yıl 24 Temmuz günü kutlanır. Basın ve televizyon kuruluşları bu özel günü tebrik ve kutlama mesajlarıyla Türk toplumuyla paylaşırlar.

Gazeteciler ve basın bayramı hakkında bilgi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmıştır. “İlk gazetenin çıktığı günü belirleyelim” demişler. Ama iki ayrı görüş ortaya çıkmış. Türkiye’de ilk gazetenin çıkışı, tabii Osmanlı’dan sonraki Cumhuriyet döneminde kalan topraklar üzerinde.

gazeteciler ve basın bayramı İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi‘nin yayınlanışı. İlk Türkçe gazete ama onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikatin çıkışını ileri sürmüşler. Bu anlaşmazlık nedeniyle o konuda bir görüş birliği olmamış. Bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u ortaya atmış.

24 Temmuz bildiğiniz gibi II. Meşrutiyet’te 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış olduğu bir gün yani bir başkaldırı simgesi. Bu nedenle 24 Temmuz kabul edilmiş ve tabii Basın Bayramı olarak belirlenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest