Gelir İdaresi e-Tebligat Formu (GİB)

Gelir İdaresi Başkanlığı GİB, İnternet Vergi Dairesi e-tebligat dönemi başlıyor. Peki e tebligat nedir? Ne işe yarar? Cezası var mı?

Vergi Dairesi 01.01.2016 tarihinden itibaren artık bildirimleri posta aracılığıyla yapmayacak. Tüzel kişi şirketler, gerçek kişi şahıslar artık tüm tebligatları elektronik ortamda alacaklar. Bunlar ile ilgili başvuru formu sitemizce hazırlanmıştır.

Vergi Dairenizin sicil yoklama servislerinde veya bu işi yapan birimlerde işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama güzele benziyor, trafik cezası yediğinizde postacı geç bırakmış bana ulaşmamış durumları olmayacak. Cep telefonu ve mail adresinize gelen mesaj ile durumu hemen öğreneceksiniz.

e-tebligat-gib
Sadece trafik cezaları değil, şirketlerin aldığı cezalar, beyanname gönderirken yapılan hatalar, kira beyanını göndermeme gibi aklınıza vergi dairesince gönderilen birçok şey artık internet ortamında olacak. Kısacası posta ile evrak gönderme sona eriyor.

GİB e-tebligat başvuru formu

EK-1 şirketler, adi ortaklıklar için tıklayınız.
EK-2 gerçek kişiler için tıklayınız.

ÖNEMLİ
Şahıs işletmeleri ve adi ortaklıklar şifre ve tebligat işlemlerinde kimliklerini yanında bulundursunlar.
Şirketler ise yetkili kişi veya müdür yanında imza sirkülerini bulundurması gerekiyor.

İnternet Vergi Dairesi şifrem var e-tebligat nasıl yapabilirim?

Şifreniz varsa vergi dairesine gitmenize gerek yok, GİB sitesinden tebligat başvuru yaparak işlemlerinizi online başlatabilirsiniz.

Gerçek kişiler (şahıslar) internet ortamında bu işlemi yapabilir, şirketler yapamaz.
Bunun için şirket yetkisi veya yetkili müdür bizzat vergi dairesine gitmesi gerekiyor.

İnternet Vergi Dairesi şifrem yok, e-tebligat nasıl yapabilirim?

Şifreniz yoksa e tebligat formunu doldururken aynı zamanda şifre başvurumu formunu da doldurmanızı öneriyoruz. Şifre şart değil ama hazır gitmişken almanızda fayda var. 5 dakikalık işlem kapalı zarfta hemen veriyorlar. (ücretsizdir) Eğer almazsanız kimlik bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Şirketlerin tebligatları görmeleri için şifre gerecek, sisteme şuan sadece T.C kimlik ile giriş yapılabiliyor.

e-tebligat ne zaman yürürlüğe girecek?

01.01.2016 tarihinden itibaren tebligatlar internet üzerinden yapılacak. Daha öncesinden bu işlemleri yapanlar 2016’ya kalmadan e-tebligatları alabilecekler.

Sistem nasıl işliyor?

Henüz görmedik fakat cep telefonunuza bununla ilgili uyarı gelecek, GİB e-tebligat bölümüne girerek ne olduğunu görebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest