Haçlı Seferlerinin Nedenleri Dini, Ekonomik ve Siyasi Sebepleri

Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir maddeler halinde sizlere bilgi vereceğiz. Haçlı seferlerinin siyasi, ekonomik ve dini nedenlerini başlıklar halinde kısa bir şekilde işleyeceğiz. Haçlı seferlerinin Bizans ve Avrupalı Hristiyanlar açısından nedenleri ve sonuçları olmuştur. Öncelikle siyasal nedenleri nelerdir bunu öğrenelim ve sırasıyla ekonomik ve sosyal nedenlerine değineceğiz.

Haçlı Seferlerinin Siyasi Nedenleri
Müslüman Araplar Dört Halife ve Emeviler döneminde Filistin, Suriye ve İspanya’yı ele geçirmişlerdi. Aynı zamanda Selçuklu Türkleri Anadolu’nun büyük bölümünü Hıristiyan Bizans’ın elinden alarak devlet kurmuşlardı. Bu durum karşısında Avrupalı Hıristiyanlar haçlı seferlerini başlattı.

Haçlı Seferlerinin Ekonomik Nedenleri
Avrupalılar çok eskiden beri doğudan gelen ipek, porselen ve baharat gibi mallara çok ilgi göstermişlerdir. Ancak, o zaman dünyanın en büyük ticaret yolları sayılan “İpek” ve “Baharat” yollarının denetimi Müslümanların denetiminde bulunuyordu. Bazı Avrupalılar, bu Müslüman ülkelerine giderek zengin olmak istiyorlardı.

haçlı seferlerinin nedenleri Haçlı Seferlerinin Dini Nedenleri
Hıristiyanlar için Kudüs’e haç ziyareti yapmak kutsal bir görevdi. Ancak, haç merkezinin Müslümanların elinde olması Hıristiyanların hoşuna gitmiyordu. Haç görevini rahat yerine getiremediklerini düşünüyorlardı.

Avrupa’nın önde gelen Hıristiyanlık tarikatları önce devlet ve derebeyler arasında barışı sağladılar sonra onları, Müslümanlarla savaşmaya çağırdılar. “Bu savaşı Hz. İsa ve Tanrı istiyor; Müslümanlarla savaşmak en kutsal görevdir; bu savaşa katılanlar cennete gidecekler” diye propaganda yaptılar. Ayrıca, Hıristiyanlık Bizans’ın Türk akınlarından kurtulmak için diğer Hıristiyanlık ülkelerden iki de bir yardım istemesi macera peşinde koşan Avrupalı prensleri ve şövalyeleri savaşa katılmaya yönlendiriyordu.

Haçlı Seferleri toplam sekiz tanedir. İlki 1096’da başlamış, en sonuncusu ise 1270 yılında yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest