11:31 am - Çarşamba Nisan 25, 2018

Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan Ne Demek

Pazartesi, 30 Haziran 2014, 1:55 | Din | 0 Comment | Read 4421 Times
by Bilgili Sayfa

Ramazan ayı başlaması ile birlikte çok duyduğumunuz Hoş geldin Ya Şehri Ramazan anlamı nedir. Mübarek Ramazan ayının en güzel sözlerinin başında yer alır bu ilahi sözü. Genellikle İstanbul’daki camilerde çok görürüz. İki minare arasındaki yazı yani mahya denir buna, Ramazan ayının gelişiyle güzel sözler ile işlenir.

Türkçe anlamı “Hoş geldin, Ramazan Ay’ı” diye belirtilmektedir. 11 Ayın Sultanı sözü Ramazan Ayının başlamasını ifade eden güzel sözlerden bir tanesidir. Bizde Ramazan ayı ile ilgili sözler, yazılar, hadisler paylaşmak istiyoruz.

hoşgeldin ya şehri ramazan
“Ramazan” demeyin. Zira Ramazan Aziz ve Celil olan Allah’ın isimlerinden bir isimdir. Lakin “Ramazan ayı” deyin. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Bir kimse Ramazan da inanarak ve sevabını umarak Kiyamul-leyl (teravih namazı) kılsa geçmiş günahı mağfiret olur. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Dört geceyi ihya edene Cennet vacip olur: Arife’den bir evvelki (terviye) gecesi, arife gecesi, kurban bayramı gecesi, Ramazan bayramı gecesi. Hz. Muaz (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu tutar ve ona ilaveten Sevval’den altı gün tutarsa, bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur. Hz. Ebu Eyyub (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu inanarak ve sevabını umarak tutarsa, geçmiş günahları mağfiret olur. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Yorum Yazabilirsiniz