Hz. Muhammed Ne Zaman Nerede Doğmuştur

Peygamberimiz ne zaman doğdu, Hz. Muhammed kaç yılında nerede dünyaya geldi. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed hangi ay hangi yıl doğmuştur hakkında bilgileri konumuzda paylaşacağız.

Hz. Peygamber 20 Nisan (12 Rebiyülevvel) 571 tarihinde Mekke’de dünyaya geldi. Hz. Peygamber’in annesi, Kureyş kabilesinin Zühreoğulları kolundan Amine’dir. Babası ise yine Kureyş kabilesinin Haşimoğulları kolundan Abdullah’tır. Babası, Hz. Peygamber henüz dünyaya gelmeden ticaret maksadıyla çıktığı bir yolculuk sırasında Medine’de hastalanıp vefat etti.

Hz. Muhammed Nerede Doğmuştur571 yılında Son Peygamber Hz Muhammed (s.a.) doğdu. Yetim olarak hayata gözleri açan bu küçük çocuğa dedesi Abdülmüttalip tarafından, Araplar arasında az rastlanan Muhammed adı verildi. Bir müddet annesiyle beraber kalan Hz. Muhammed (s.a.) bu süre içerisinde amcası Ebu Lehep’in cariyesi Süveybe tarafından da emzirildi.

Peygamber Efendimizin hayatı doğumu, çocukluğu, gençliği hakkında geniş ve kısa özet bilgilere Hz. Muhammedin Hayatı başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest