İnanmak Bir İhtiyaç mıdır

İnanmak ihtiyaç mıdır neden. İnanmak doğuştan gelen bir duygudur. Araştıran, düşünen ve aklını kullanan her insan inanma ihtiyacını hisseder. Yaratılışını ve kainatı inceleyen insan, bütün bunların tesadüfen olamayacağını anlar. Kainatı yaratan, gücü ve kuvveti sonsuz bir Allah’ın var olması gerektiğini düşünür.

İnsan hayatta bazen zorluklarla ve sıkıntılarla karşılaşır ve çaresiz kalır. Böyle durumlarda gücü kudreti sonsuz, kendine yardım edecek, düştüğü sıkıntı ve bunalımlardan kurtaracak bir varlığa inanma ihtiyacı duyar. İnsan yüce bir kudrete inanmakla yersiz korku ve endişelerden kurtulmuş olur.

İnanmakİnsanda inanma ihtiyacı neden kaynaklanmaktadır.
Her insanın doğasında Yüce bir kudrete inanma ihtiyacı vardır. Ancak ailenin taşıdığı inanç ve çevre faktörleri çocuğun inancını belirlemede etkin bir rol oynar. Hz. Muhammed (s.a.v.) bu gerçeği şöyle dile getirmiştir: “Her çocuk fıtrat (tevhit inancı) üzerine doğar. Sonra onu anne ve babası ya Yahudi ya Hristiyan ya da Mecusi yapar.’’ (Müslim, Kader, 22–25.)

Hz. Adem (a.s.)’den Hz. Muhammed(s.a.v.)’e kadar birçok peygamber insanları tevhit inancına davet etmiştir. Peygamberlerin görevi insanları fıtratlarındaki dine, yani tevhit inancına yönlendirmektir. İnsanda inanma ihtiyacı neden kaynaklanmaktadır? sorusuna cevabı bu konu bize açıklamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest