İnsan ve Din İlişkisi

Din kültürü ve ahlak bilgisi konusu olan insan ve din ilişki kompozisyon tarzında ünite konu anlatımı ile derslerinizde bu yazımız size katkı sağlayacaktır.

İncelenen konu başlıkları
1. İnsanın Evrendeki Konumu
2. İnsanın Doğası ve Din
3. Dinin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi
4. İnanmanın Çeşitli Biçimleri:
– Tek Tanrıcılık (Monoteizm)
– Çok Tanrıcılık (Politeizm)
– Tanrıtanımazlık (Ateizm)

İnsanın evrendeki konumunun özeti
Evrenin bir parçası olan insan evrendeki diğer canlılarla benzer özellikler göstermektedir. İnsan aklı, düşüncesi, iradesi, ruhu ile diğer canlılardan ayrılır.

İnsanın akıl ve irade sahibi inanan bir varlık olma özelliğiyle diğer varlıklardan ayrıldığını kavradık.
Allah evrende insanı en üstün varlık olarak yaratmıştır. İnsan varlıklar içerisinde akıl sahibi ve inanan bir varlıktır.

İnsan doğasının maddi ve ruhsal yönünü tanıdık.
İnsan beden ve ruhtan oluşan bir varlıktır. İnsan maddi yönü itibarıyla yemek yemeye, su içmeye ihtiyaç duyduğu gibi manevi yönü itibarıyla da üstün bir varlığa inanmak ister. İnanmak doğuştan gelen bir duygudur. Araştıran, düşünen ve aklını kullanan her insan inanma ihtiyacını hisseder.

Allaha niçin şükretmeliyizDinin, insan doğasının gereksinimlerini karşılayan ögelerden biri olduğunu fark ettik.
İnsan yaratılışı gereği inanmaya ihtiyaç duyar. İnsanın cevap aradığı sorularına din cevap vererek onun mutlu ve huzurlu olmasına katkı sağlar.

Dinin insan hayatındaki yeri ve önemi kısaca.
İslam insanı yaratılmışların en üstünü olarak görür. İnsan çevresindeki varlıklara göre davranışlarından sorumlu, akıl sahibi tek varlıktır. Din insana gerçek özgürlük ve bağımsızlığın zevkini yaşatır. Din insanı manen yüceltir.

İnanmanın çeşitli biçimlerinin karşılaştırılması ve ilgili sorular
Din, Allah’a imanla başlamıştır; ancak bazı insanlar zamanla bundan uzaklaşmış, farklı inanışlar ortaya çıkarmıştır. İnsan inanmaya göre yaratılmıştır. Bir kısım insanlar peygamberlerin mesajına kulak vererek yüce bir yaratıcıya inanmış, bir kısım da farklı inanışlara yönelmişlerdir. Monoteizm, politeizm ve ateizm bunlardan bazılarıdır.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest