İnsan Yaşamını Etkileyen Olumlu ve Olumsuz Faktörler

İnsan yaşamını etkileyen doğal özellikleri olumlu ve olumsuz yönleriyle örnekler vererek sıralayacağız. Sizde bu konuyla ilgili kendi aklına gelen örnekleri ilave edebilirsiniz.

İnsan yaşamını etkileyen olumlu ve olumsuz faktörler
Sıcaklığın Etkisi
İnsanların normal yaşantısını sürdürebilmesi amaçlı normal bir sıcaklık gerekir. Aşırı ısısı yüksek ve ilgisiz insan hayatını tersi etkiler. Giyim farklılıklarına neden olur.

Yağmurun Etkisi
Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Tarım amaçlı en mühim unsurlardan biridir. Gerek tarım ürünleri gerekse öte bitkilerin yetişmesini kolaylaştırır. Turizmi tersi etkiler (Karadeniz’deki deniz turizminin gelişmemiş olması ) yağmur, yağış, hava.

Karın Etkisi
Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Giyim tarzımızı ve sağlığımızı etkiler. Tarım amaçlı önemlidir. Tarım ürünleri soğuğa karşı koruduğu buna benzer toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine katkı sağlar.

Deniz Dalgalarının Etkisi
Deniz kirliliğine veya denizlerin temizlenmesine etki eder. Aşırı dalgalar deniz turizmini ve deniz yolu taşımacılığını tersi etkiler.

Rüzgarın Etkisi
Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Giyimimizi, yağış durumunu etkiler. Deniz turizmi amaçlı olumsuzluktur. Çok kuvvetli rüzgarlar doğal afetlere neden olabilmektedir.

Toprağın Etkisi
Bir hayat alanıdır. Milyonlarca canlıya barınma imkanı sağladığı buna benzer tarımın üstünde yapıldığı alan olması yardımıyla her türlü besinin de ana kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest