İnsanların Yaşamak İçin Seçtikleri Yerlerin Özellikleri Nelerdir

İnsanlar yaşadıkları yerleri seçerken bazı özellikleri dikkate alırlar. Yerleşim yeri tercih edilirken sosyal yaşam ve ekonomik kriterler çok önemlidir. İş imkanları, boş zamanlarımızı geçirebileceğiniz sosyal alanlar, şehirdeki alışveriş merkezleri, dinleme ve spor tesisleri gibi birçok etken yaşadığımız yeri seçmemizde önemlidir.

İnsanlar eski çağlarda tarım ile geçinebildiklerinden dolayı tarım yapılabilecek verimli topraklara, su kaynaklarına ve ulaşımın kolay olmasına ihtiyaç duyarlardı. Çok fazla taşıt olmadığından ötürü ulaşımın kolay olmasını tercih ederlerdi, mesela tren yollarına yakın olması gibi. İkinci sebep olarak iklim gösterilebilir, iklimin yaşama alanı için müsait olması gerekir, bu yüzden kutuplarda ve çöl iklimi olan yerlerde halen nüfus yoğunluğu diğerlerine nazaran azdır.

insanlar yaşamak için seçtikleri yerlerin özellikleri İnsanların yaşamak için seçtikleri yerlerin özellikleri aslında her kişiye göre farklılık gösterir. Eskiden ticaret ve sanayinin gelişmiş olması çok önemliydi. Günümüzde ise seçilen yerlerin özelliği olarak muhtemelen tek sebep var o da insanın karnının nerede doyduğuyla ilgili olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse İstanbul’u ele alalım, eğer ulaşım büyük bir özellik olarak devam etseydi herhalde bu kadar insan İstanbul’da olmazdı.

Günümüzde yaşamak için yer seçmemizin en önemli nedeni para kazanabileceğimiz bir yeri tercih etmemizdir. Bundan sonraki aşamalar ise sağlık, ulaşım, iklim gibi etkenlerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest