Kelmscott Basımevi ve William Morris (1834-1896)

1891 Endüstri Devrimi’nin sanat ve tasarım üzerindeki ticari belirleyiciliği, İngiltere’de bir tepki olarak Arts and Crafts akımının ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1891’de William Morris’in Hammersmith-Londra’da kitapları geleneksel XV. yüzyıl baskı teknikleri ve tipografik gelenekleri ile üretmek amacıyla kurduğu Kelmscott Basımevi (Kelmscott Press) baskı sanatı ve tipografiye yeni bir boyut getirmiştir.

william morris Aynı zamanda yazar olan, tekstil, duvar kağıdı desenleri ve harf karakterleri de tasarlayan Morris’in en önemli işleri arasında “The Story of Glittering Pain” (1894) ve “Works of Geoffrey Chaucer” (1896) yer almaktadır.

Bu kitaplar kitap tasarımı adına bir başyapıt niteliğindedir. Morris, kaliteli ve özenli baskıları ile grafik tasarım ve özellikle kitap tasarımı ve sanatı adına önemli adımlar atmış, ancak bu yolla sanatı halka açma çalışmaları, zahmetli süreçler sonucunda ve kaliteli malzemelerle üretilen bu kitaplarının maliyetinin yüksek olması nedeniyle gerçekleşememiştir. 1891 William Morris Kelmscott Basımevini kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest