Mardin’in Savur ilçesinden Nobel Ödülüne Giden Bir Serüven

1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğdu. Çiftçilikle uğraşan orta gelirli bir ailenin 7. çocuğudur. İlk ve ortaokulu Savur’da, liseyi Mardin’de okudu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve üniversiteyi birinci olarak bitirdi. TÜBİTAK bursuyla ABD’ye gitti ve birkaç yıl biyokimya eğitimi aldı.

Sonrasında Türkiye’ye dönüp, memleketi Savur’da doktorluk yaptı. Bir süre sonra tekrar ABD’ye gitti. ABD’de doktorasını yaptı ve sonrasında ABD’nin saygın üniversitelerinde çalıştı. Aziz Sancar, DNA onarım mekanizmaları konusunda yaptığı buluşlar nedeniyle, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

Aziz Sancar’ın yaşam öyküsü, eğitim yoluyla aşağıdan yukarıya dikey hareketliliğe çarpıcı bir örnektir. Aziz Sancar gibi ailesi alt,  orta gelir grubuna sahip on binlerce insan iyi eğitim görüp, farklı sektörlerde ailelerinin bulunduğu statüden çok daha saygın statülere gelmişlerdir. Türkiye’de ailesi, işçi, çiftçi, memur olup iyi eğitim alıp, özel sektörde, bürokraside, siyasette en üst makamlara gelmiş sayısız örnek bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest