MEBS OKULU VE EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI MAMAK – ANKARA

Mebs okulu yani “Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Okulu” Ankara Mamak’ta askerlik yapanlar, kısa dönem ve yedek subay hakkında askerlik hakkında bilgiler, ayrıntılar ve yaşananlar hepsi bu konuda..

MEBS OKULU nedir açılımı şu şekildedir. Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Okul ve Eğitim Merkez Komutanlığı. Kısa dönem ve uzun dönem erlerin uğrak askerlik ocağı. Çoğu asker acemiliğini veya usta birlikteki görevini burada yapmıştır.

331.K.D. yani kısa dönem askerlik yapmış biri olarak bu yeri iyi ve kötü yanlarıyla anlatmak istedim. En azından buraya düşenler nasıl bir yere gidecekleri hakkında fikir sahibi olsun. Kışla’yı kısa dönemli bir askerin gözüyle anlatacağım. Bu arada adı hala MEBS olduğundan şüpheliyim ben ayrılırken kışlanın adı değişmişti ama resmi yazışmalar için hala bu isim ile birlikte kullanıyor. Şimdi dilerseniz MEBS Ankara hakkında bilgilere ve askerlik anılarına geçelim.

mebs muhabere okulu mamak ankara

Resimdeki yer Paşa’nın binasıdır.

Öncelikle şehirden başlayalım.

Bence Ankara‘ya düştünüz için kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Çarşı izinlerinizi Kızılay gibi güzel yerlerde geçirebilir, denk düşerseniz bir Ankaragücü Gençlerbirliği maçına gidebilirsiniz. Mamak nasıl bir yer diye sorarsanız çarşı izinlerimde 1 dakika mı bile geçirmek istemediğim bir yer, buradan nasıl şehir olduğunu çıkartın artık.

MEBS Okulu nasıl bir yer

Adında anlaşıldığı üzere bu kışla bir okuldur. Tabi içinde er eğitim komutanlığı da vardır. Yani alay denilen yer “er eğitim yeri”, mebs okulu komutanlığı denilen yer ise “astsubay ve asteğmen adaylarının” eğitim gördüğü yerdir.

Bu iki yerden kısaca bahsedeyim. Eğitim Alayın da 1.tabur ve 2. tabur olmak üzere iki tabur vardır ve bu taburlara bağlı olan 11 tane bölük vardır. Bölükler 1’den 10’a kadar ve karma bölüktür.

Karma bölük “Kısa Dönem” askerlerin eğitim gördüğü bölüktür. Karma bölük ihtiyacı karşılamazsa 5.bölükte kısa dönemlere ayırabilir benim dönemimde olduğu gibi. 5.Bölük normalde uzun dönem askerlere ait iken kısa dönemlerin gelmesiyle ve sayılarının fazla oluşuyla karma bölük yanı sıra 5.bölük’te kısa dönemlere ayrılabilir.

Yani kısa dönem olarak mebs’e düşen birinin bölüğü %90 Karma bölük’tür. Bu arada 5. 10. ve Karma bölük yanyanadır. Ne fark eder ha orası ha burası diyebilirsiniz. Yemekhaneniz aynıdır, koğuşlarınız aynıdır, karma’nın tuvaletleri biraz daha eski ama en önemli yer eğitim alanı‘dır. Karma bölüğün eğitim alanı daha iyidir. 5.bölüğün eğitim alanı “Keçikıran tepesi” denilen biryer. Kışın burda eğitim almış biri olarak soğuğu iliklerime kadar hissettim burda. Lanet olası tepe çok soğuktu çoook. Karma bölüğün eğitim alanı biraz daha ılıman bir yerde keçikıran tepe olduğu için soğuk orda daha baskındı. Bırakalım soğuğu bu kışın gidenler içindi zaten.

Sinema var İnternet yok

Acemi birliği bu bölüklerde daha güzel çünkü hemen karşınızda sinema var. Yanılmıyorsam günde 3 yada 4 seans film gösteriliyor. Bunlar hali hazırda elde bulunan yani dvd’si çıkan filmler. Bunlar yenide olabilir çok eskide olabilir ama askerde size böyle bir sinema ortamının yaratılması çok güzel bir duygu bazen kendinizi normal insan gibi hissedebiliyorsunuz.

Kışla içinde internet kafe yok. Bazı yerlerde internet olduğu duymuşunuzdur malesef burda yok. Ama ankesör sıkıntısı çekiceğiniz bir yer değil. 4 tane hali hazırda ankesörlü telefon hizmetinizdedir.

Bankamatik ve PTT Şubesi var

Kışla içinde Akbank bankamatikleri mevcuttur. Yanılmıyorsam 2 tane vardı 3’te olabilir. Yani para sıkıntınız kesinlikle olmaz. Size tavsiye Akbank hesabınız yok ise mevduat hesabı açtırın. Hem para taşıma derdiniz olmaz hemde az az çekerek ihtiyacınızı karşılarsınız. Askeriye’de nakit ile dolaşmak sıkıntı olabilir o yüzden para orda dursun siz gerektiğinde çekersiniz. Komutanlarınızdan izin aldığınız sürece herzaman bankamatiklere gidebilirsiniz. İzin derken kısa dönemlere ait olan karma ve 5.bölük civarında bankamatik yok bu yüzden 1.2.3. bölüğün olduğu yere gitmeniz gerekir. Yakındır ama acemi birliğinde izinsiz pek bir yere gidilmez.

Kışlanın içinde birde PTT şubesi var. Şubenin adı “Muhabere Okulu” olması lazım. Askeriye askerini düşünmüş sadece çarşı izinlerinde değil istediğiniz zaman para, posta gibi işlemlerinizi buradan halledebilirsiniz. Bankamatik kartı olmayanlar para ihtiyaclarını şubeden giderebilir. Tabi burda önemli bir nokta paranın muhabere okulunda ki şubeye gönderilmesidir. Yanlışlıkla mamak şehrinde ki şubeye para gönderilirse paranızı ancak çarşıya çıktığınız da almak zorunda kalırsınız. O yüzden size para gönderecek her kimse şube adını muhabere okulu diye belirtsin.

Pide Salonu da var

Kendi paçında küçük bir pide salonu var ama pideleri harika. Tabi bu benim zamanımdaydı sonuçta oraya bakan da asker biri gider diğeri gelir aynı pidelerin ya da lahmacunların çıkması düşünülemez. Burda sıkıntı acemiler için uzak bir yer burası. Kolay kolay izin vereceklerini sanmıyorum. Ama bu sizin pide yemiyeceğiniz anlamına gelmesin. Arada servise çıkıyolar eğitim alanlarına yada koğuşlar bölgesine ozaman alabilirsiniz. Tabi biraz soğuyor gelene kadar sıcak yemesi bir başka 🙂

Ben çok giderdim ama inanın acemi birliğinde nerde olduğunu bile bilmiyordum. Usta birliğimde yine MEBS’in içinde Gösteri ve Tatbikat Taburu olunca ve yakınımda olunca “balığın” çıktığı her yemekte kendimi orda buluyordum. Bu arada balık demişken yemeklerini de anlatalım.

Yemekleri güzeldir

Size şunu söylüyeyim çoğu zaman duymuşunuzdur askeriyenin yemekleri şöyle böyle diye bende öyle düşünenlerdendim ama hiç sandığım gibi değilmiş. Tabi burası için konuşuyorum. Yemekleri yapan Sodexo diye bir firma. Google’dan araştırabilirsiniz. Kışla içinde büyük bir yemekhane’leri var bildiğiniz yemek fabrikası gibi. Yemek dağıtımını yapanlardan tutun’da ahşısı felan hep sivil insanlar. Yemeğinizi onlar dağıtır masaların düzenini onlar sağlar size sadece yemesi kalır. Yemeğinizi alın beğenmezseniz dökebilirsiniz. Bu durumda çok nadir olur, bence yemekleri balık hariç çok güzel. Balık’ta palamut’tu galiba. Balığı severim ama onların yaptığını midem hiç kabul etmiyordu. Acemi birliğinde 1 kez karşınıza gelir ay’da bir kez balık oluyor genelde. Yani balık dışında (o da benim damak tadıma uymadığından) beğenmediğim yemekleri yoktu siz de seveceksiniz.

Kısacası “annemin yemeklerinden başka yemek yemem” yada “ben çok yemek seçerim” diyen birinin gönlü rahat olsun. Yemek konusunda şu anlattıklarımdan daha da fazlasını bulacaksınız 🙂

Muhabere isen KALIRSIN piyade isen GİDERSİN

Bu kısa dönemler için önemli bir bilgi uzun dönemler için de aynı şeyi ifade edermi bilmem. Sınava girersiniz ve 2-3 kala sonuçları internet’ten öğrenirsiniz ve MEBS’in çıktığını öğrenirsiniz. Düştüğünüz yerin hemen altında sınıfınız da belli olur piyade, muhabere gibi. Muhabere iseniz benim gibi anlayın ki MEBS’te kalacaksınız, yok piyade çıktıysa Ankara içinde başka bir yere dağıtılırsınız. Peki bu hep böylemidir genelde böyle oluyormuş. 11 kişilik arkadaş topluluğumuzdan sadece 4 kişi burda kaldık. Dördümüz de muhabereydik diğerleri piyadeydiler ve onlar Ankara içinde başka biryerlere gittiler. Nereye gittiler diye sorarsanız biri 3 kişi genel kurmay’a, diğeri ankara içinde bir askerlik şubesine gitti. Bazı arkadaşlar ise Anıtkabir’e gitti. Bir hafta sonu anıtkabir’i ziyaret edince arkadaşlarımızı gördük, takım elbiselileri giymişler gelen ziyaretçilerle ilgileniyorlardı. Burda ilgilenmek yani “lüften bu çizgiyi geçmeyin“, oraya dokunmayın gibi gelen ziyaretçileri uyarmak. Neyse biz mebs’e geri dönelim.

Tabi dağıtılmak ya da mebs’te kalmak kesin birşey değil. Bu durum askerin o dönemde ki yoğunluna göre, diğer yerlerin asker ihtiyacına göre değişir. Misal o dönem Anıtkabir çok asker istedi ozaman sınıf ayrımı pek olmaz. Ama muhabere kalır diyede geçmeden edemiyorum.

Bide Mamak çıkıpta sınıfı Barış gücü olanlar var. Onların bizle pek bir ilgisi yok yani onlar bu kışla da değil başka bir yerdeler. Tepenin bi ucu diye hatırlıyorum hatta ben burda donuyosam onlar o tepede ne yapıyolar diye de düşünürdüm.

Uzun lafın kısası askerlik kışın yapılır ama Ankara’da asla. Şimdi bana sorsanız Ankara deyince ne hatırlıyosun diye soğuk, ayaz geliyor aklıma. Halbuki başkent, anıtkabir, T.B.M.M gelmesi lazım ama nerde. Öyle bi işledi ki artık unutmam 🙂 Bu arada Kızılay’ı çok özledim. Ankara’da öyle biryer olmasa ne yapardım bilmiyorum. Her çarşı iznim birkaç kez Ulus hariç tek adresim orasıydı.

Burada kalanlar için

Bundan sonrası acemiliğini bitirip usta birliği de mebs olanlar için. Usta birliğinizinde Mebs olduğu öğrendiniz ve burda ne yapabilirsiniz. Öncelikle Alay’da ki bölükler de kalabilirsiniz bu hem uzun dönem hemde kısa dönemler için geçerli. Bu askerlerin sayısı 10-15 arasın da değişir. Yani bölükler de gerekli görevli bu kişiler arasında paylaştırılır artık nöbeti, acemilerin eğitilmesi felan sizden sorulur. Kısa dönemler çavuş oldukları için hemen bu iş onlara verilir uzun dönemlerin hemen çavuş olduğu pek görülmemiştir.

Alay dışında neresi var. Askerliğimin geri kalanını geçirdiğim Gösteri ve Tatbikat Taburu ve Lojistik Destek Taburu var. Lojistiğin içinde birkaç şey daha var ulaştırma felan pek hatırlamıyorum. Gösteri ve Tatb. Taburuna bağlı da hizmet takımı var. Yani diğer adıyla pas pas takımı yada angarya iş takımı.

Gösteri ve Tatbikat Taburuna düşen kısa dönem ve uzun dönemlerden bahsedelim. Kısa iseniz şunu söyleyebilirim ki rahat ediceğiniz biryer. Bilgisayar biliyorsanız işler sizi bekler. Nöbet tutarsınız ama silahlı değil devriye olursunuz büyük ihtimal. Uzun dönemler için pek rahat değildir. Öncelikle şunu söylemem gerekirse bu taburun işleri hiçbir zaman bitmez. En son ben ayrılırken öyleydi eminim hala öyledir. Amele işi ya da angarya iş her zaman vardır bu işler genelde uzun dönemlere kalır. Kısa dönemlere kalmaz mı onların arasında da illa ki seçilir. Uzun dönemlere genelde şöförlükleri sorulur ehliyetleri var ise kısa bir kurs eğitiminin ardından kamyon, jip (land rover) tarzı araçlar zimmetlenir. Muhabere olduğu için araçlar büyük ve genelde donanım içeriklidir. Yani size geçirilen zimmeti düşünmeyin 🙂 olur da bir parçası kaybolur felan o askerlik daha bitmez.

Hizmet takımı ise bahçe işlerinden tutunda, her işi yaparlar. Sıva,boya, çim kesme felan filen hep angarya işleri. Hizmet takımında ki kısa dönemler ise genelde kamutanlık binalarında görevlendirilir. Onlarda binanın bi katına bi pas pas atarlar sonra yatışa geçerler.

Sonuç olarak

Kışla’yı yaz yaz bitiremem. Acemilik için ideal bir yer hele kısa dönem için tam yeri. Usta birliği de aynı yer olursa biraz düşünmek gerek. Aklınızda bulunsun Ankara’da askerlik yaptığınızı unutmayın. Bir yandan şükür deyip diğer yandan da keşke doğu’da yapsaydım dediğiniz olabilir. Çünkü adamın canını bazen sıkabiliyorlar. Ama inanın kendini sıkmayan ve herşeyi sorgulamayan biri için güzel biryer. Ne demişler herşey yaşanarak öğrenilir. Acemiliği çıkartırsam burda yaptığım askerlik 4 ay zaten onda da hiçbir şey olmadı. Bir mart ayında offlayıp pufladım sonra evci izni ile kendime geldim. Sonra bir bakmışım mayıs ayı gelmiş ve 17 mayıs’ta yolcudur abbas, bağlasan durmaz diyerek terk-i diyar ettim Ankara’yı 🙂

Buraya düşen herkese şimdiden hayırlı tezkereler.

Bir anım var

Bu yazıma birşeyler eklemek istiyorum. Mebs’te ünlü hiç eksik olmaz desek yanlış olmaz herhalde. Cem Yılmaz(uzun dönem), Keremcem, türkücü Kürşat ve son olarak Sinan Tuzcu (kısa dönem) askerliğini burada yaptı. Aklıma ilk gelenler bunlar belki de daha vardır. Benden önceki kısa dönem Keremcem idi. Kendisi ile tanışmak kısmet olmadı. Kendi tertiplerim de ise ünlü yoktu ama benden sonra ki kısa dönem Sinan Tuzcu idi. 🙂 Biliyordum acemiliğini burda yaptığını ama hiç görmeye fırsatım olmamıştı zaten birliklerimiz ters yerlerdeydi.

sinan-tuzcuBirgün maç izlemek için 5.bölüğü gittik. Yani acemi birliğimi yaptığım yere gidiyorduk arkadaşlarla. Ligin son haftaları olduğu için büyük önem taşıyordu illa ki izlememiz gerekiyordu tabi ligtv sadece orda vardı. 5. bölüğü gitmek için karma bölüğün önünden geçmek gerekiyordu. Yukarı da bahsettiğim gibi binalar yanyana zaten. Bölüğe yaklaşırken sıraya girmiş asker topluğu gördük arkalarından tam geçerken bide ne göreyim Sinan Tuzcu. Adama bir merhaba demeden gitmek olmazdı. Merhaba Sinan Tuzcuoğlu oğlu deyince küçük bir tebessümle bana yok sadece “tuzcu” demez mi. Hal hatır keyif muhabbetlerinden sonra nereye düştüğünü sordum. Ankara içinde bir yere dağıtıldığını söyledi. Müzik ile ilgili biryer di ama tam adını unuttum şuan. Biraz daha lafladıktan sonra içtima’ya geçicekleri için iyi temennilerimi ileterek ayrıldım. Bu arada eşi Dolunay Soysert‘i de görme şansım olmuştu. Yemin törenine gelmişti sonra ünlü olduğu için tabur komutanı onu binasına çağırmıştı. Askeri jip’in içinde Dolunay Soysert. Ünlü kontejanından yararlanmak böyle birşey işte.

Yakınlarınıza ulaşmak için aşağıdaki telefon numarasından bilgi alabilirsiniz. Buradan ilgili bölüklerin telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

Telefon Numarası: 0312 350 97 97
Adres: Hüseyin Gazi Mah. Abdülhakhamit Cad. Mamak / Ankara

132 Comments

 1. Kısa dönem iseniz kalırsınız demişsiniz benim acemi birliği ankara mamak usta birliği kıbrıs magosa

  1. Kısa dönem değil “muhabere” isen kalırsın dedim. Ayrıca bu 2010 yılında böyleydi hala aynı mı bilmiyorum. Kısacası kısa dönemler için bir kıstas.

   1. Bende Mamak orya gidikden kaç gün ve ay sonra usta birliği belli olluyor bide doğuya düşme şansımız yok mu

    1. 21 gün acemi birliği 16 günde filan belli oluyor benim arkadaslarımdan doğuya düşen oldu fakat düşersen 15 gün daha orada kalırsın

  2. ismail kardeşim benimde kısa dönem acemilik mamak, uzun dönem magosa. Görüşelim askerde destek oluruz birbirimize.

  3. Merhaba bir blog da mamak sonra magosa da askerlik yaptığınızı söylemişsini. nasıldı?

 2. Benim acemi birliği burası yazınız için teşekkürler. Usta birliği de Ismail arkadaş gibi Kıbrıs Magosa. Size sorum olacaktı.
  1 Acemi birliginde kaç gün kalacağız?
  2 Duş , tuvalet sorunu varmi? Bir duşu ,tuvaleti en önemlisi odaları kaç kişi paylaşıyoruz?
  3 Askercell olmak ve kamerasız olmak sartıyla telefon gotursek girişde alırlar mı?
  Şimdiden çok teşekkürler.

  1. 1. biz 28 gün yapmıştık (yıl 2010)
   2. duş için hamam var fakat bilindik hamam gibi değil ama güzeldir. acemi birliğinde odalar büyüktür 36 kişilik olması lazım.
   3. kamerasız telefonları içeri alıyorlar diye biliyorum bunu yakın zamanda giden birilerine de sorabilirsiniz.

 3. Kısa dönem piyadeyim.

  Eğitim merkezi KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI Mamak
  Usta birliğide Çankaya çıktı

  1. Admin Benim Acemi birlik ankara mamak mebs
   Usta birliğim kıbrıs girne diyor. Yazında muhabereci iseniz ankarada kalırsınız yazmışsınız. Benimde sınıfım muhabereci. Bu konuda tereddüte düştüm. Ankarada mı kalacağım yoksa girneye mi gideceğim.

   1. Girne kardeşim, bizim zamanımızda öyleydi yemin törenine kadar yerimiz belli değildi muhabericeler kalıyordu piyade olanlar ankara içindeki başka birliklere gidiyordu ama şimdi öyle değil. Hepinizin usta birliği şimdiden belli oluyor.

 4. acemi mamak mebs piyade usta lefkoşa herkese girne magosa banamı bir lefkoşa çıkmış ya beyler askerde destek önemli çarşamba görücez nasılsa birbirimizi kısa dönem

 5. Samsun yolu üzerinde ki askeriye mi acaba bilgisi olan varsa yazsın birde otobüsler nerden kalkio kızılay ve ulusta var mı ulaşım hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 6. Merhaba arkadaşlar bende acemi birliği ankara/Mamak Usta birliği mağosa telimi yazayım konuşuruz 05365970315

 7. Acemi birliği Mamak mebs
  Usta birliği Magosa hakkımızda hayırlısı orda görüşmek üzere

  1. Kısa dönem.MEBS / Ankara / Mamak Esas birliğim Ankara Çankaya.05456118255 6 Haziranda birliğine teslim olanlar.Gitmeden önce istanbulda yaşayan varsa görüşelim.

 8. Ben kisa donem gelecem acemi birligi mamak muhabere usta birligi kibris agustosun 1 inde teslim olacam

 9. 2017 Ağustos Celbi, Kısa Dönem Er, 2.Dönem Eylül 15 te Ankara Mamamk Mebs te acemi birilğine başlıyacam, Usta birliği ise Tekirdağ Çorlu 66.Mekanize Piyade Tugayı sınıfım Topçu . Bu şekilde sınıflandırılan arkadaşlar var mı ? Bizi neler bekliyor ? Bilgisi olan arkadaşların bilgisine ihtiyacımız var.

  1. Bende 2. Grup Eylül 15 ankara mamak kısa dönem usta birliği Tekirdağ suloglu topçu

 10. Bende acemi eğitimimi eski adıyla mamak muhabere okulunda 1.teknisyen bölüğünde yapmıştım 1987 yılının haziran temmuz ağustos aylarında o zamanlar bile okuldan bir farkı yoktu çok güzel bir yerdi 67 \2 tertip arkadaşlarla iletişim kurmayı çok isterdim şimdi birliğin adını mebs diye deiştirmişler ama burası eski mamak muhabere okulu eğer yanlışsa düzeltin lütfen orayı yeni haliylede görmeyi çok isterdim

 11. Veysel kardeş bende 15 inde teslim oluyorum görüşelim orda yalnız ben Ankara’da ikamet mamaga çıktı askerlik uzun dönem kalirmiyim burda

 12. aceme biriligim

  mebs-okl-ve egtmrkk ligimamakankara. usta birligim acaba neresi çıkar

 13. Benim acemilik Mebs çıktı. Esas birlik Ankara Tedarik Bölge Başkanlığı çıktı. Acaba orası nasıl. Çıkan var mı. (2017 kasım)

 14. iyi akşamlar benimde oğlumun acemi birliği mamak usta birliği erzincan şimdiden üzüldüm bir ankaralı olarak eitimler soğuk dediniz 13 aralıkta teslim olacak erzincanda daha uzak ve zor herkese hayırlı teskereler ankaradan erzincana gidecek varsa yazarlarsa sevinirim

 15. 3 oglumda askere gidiyor ortanca ogluma acemi birliği mamak usta birliği bayburt cikti her ikiside buzzzzzz endiseliyim

 16. aceme biriligim Ankara mamak mebs. usta birlik gaziantep islahiye topçu. islahiye ile ilgili bilgisi olan varmı?

  Herkese hayırlı teskereler

 17. Selamın aleyküm arkadaşlar kuzenim Ankara mamak mebs okulunda 97/4 acemi eğitimi görmekte yukarıda yeterince bilgi var anladığım kadarıyla genellikle Kıbrıs’a gönderiyor. Peki bu usta birliği neresi çıktığı ne zaman açıklanıyor ailesi olarak e devletten askerimizden önce öğrenebilirmiyiz?

 18. Bende mamak ta muhabereyim askerde kalabiliyormuyuz askerlik bittiğ8nde bilgi verirseniz memnun olurumm…

 19. Benim çarşamba günü o okulda sınavım var ve oralarda otel veya pansiyon var mı bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi

 20. merhaba öncelikle benimde nişanlım ankara mamak mebs de ben ona kargoyla eşya yollasam sıkıntı olur mu ?

 21. ankara mamak mebs olarak yapacam ancak muv özelliği (mu-008) çkms (yük.hız.tls.opr.çvş.) ne demek

 22. Lise mezunuyum elektrik elektronik acemi birliğim MEBS OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI/ANKARA MAMAK 98/1 Tahmini usta birliğim neresi olur ?

 23. Selamın aleyküm arkadaslar şubat 2 de teslim oluyorum ORDU dan Ankara mamak mebs muhabere giden arkadaslar varsa gitmeden tanışalım

 24. Merhabalar arkadaşlar..
  Mebs okulu ve eğitim merkez komutanlığı Ankara / mamak
  Var mı acaba ? 13 Mart 2018 teslim tarihim nasıl bir yer acemiliği kaç gün bilgi verebilecek birileri var mı? Şimdiden teşekkürler bu arada ulaştırma kısa dönem er.

  1. Merhaba benimde ‘Mebs okulu ve eğitim merkez komutanlığı Ankara / mamak’ ama piyade aynı zamanda esas birlik Tekirdağ. Teslim tarihide 13 Mart.

 25. Merhabalar arkadaşlar.. Mebs okulu ve eğitim merkez komutanlığı Ankara / mamak Var mı acaba ? 13 Mart 2018 teslim tarihim nasıl bir yer acemiliği kaç gün bilgi verebilecek birileri var mı? Şimdiden teşekkürler bu arada ulaştırma kısa dönem er.

 26. Ben de 13 mart 2018 oradan lüleburgaz. İşin kötü tarafı yemin etmeden dışarı çıkamıyormuşuz. Soğuktur bir de Ankara

 27. Benim de acemi birliği burası usta birliği Kırklareli 55. Mekanize. 13/03 teslim. Giden var mıdır başka? Herkes Kıbrıs a gitmiş maşallah 🙂

 28. acemi birdliğim ankara mamak mebs çoğunlukla usta birliğinde nereye gönderiyor 13 martta teslim oluyorum.

 29. Ferdi kardeşim bende orda yapacam . Ankara da oturuyorum. Numaram 05459786875 gelmeden haber ver

 30. Mamak acemi birliği rahatsiniz.
  Sabah kalk 5:30 (pazar 6:00)
  Her gün sabah öğle arası 1 saat eğitim var eğitim sadece sağa dön sola dön tekmil verme nasıl yüründüğünü gösteriyorlar alacağınız eğitim sadece bu gerisi paso yürüyüş size mars ezberletirler acemilik bu başka beklenti içinde olmayın bol bol mıntıka ve çök kalk alıştırma yapın benden size tavsiye

 31. Arkadaşlar bugün Acemi birlik yerim ankara mamak cıktı Mebs Usta Birlik neresi çıkar tahmince Ve Orda Hangi Sınıf Olurum ?

 32. Merhaba 98/2 ankara mamak acemi birliğim çıktı da içeri teşefon sokma durumu falan var mı yakın zamanda yapanlar yardımcı olabilir mi ??

 33. Mebs okl.ve egt.mrk.k. Ankara Mamak çıktı nasıl biryer acemi birliği için bilgisi olan varmı

 34. Ankara Mamak mebs 19 haziran 2018 teslim olacak arkadaşlar varsa bilgileselim

  Fb/ali.aktn.52

  Atm ve şunları kesinlikle yanınızda bulundurun dediğiniz bişeyler olursa bilgilendirin beyler Hayırlı teskereler sağlıcakla kalın

 35. 19.06.2018
  Uzun dönem.
  Buraya düşen ve bu tarihte gidicek olan arkadaşlar /cckfrknn İnstagram hesabından mesaj atabilirler. İstanbulda olan arkadaşlar varsa görüşebilirizde.

 36. Selam seninde ankara mamaka cikti askerlk gderkn ne goturmemiz lazim yardmci olurmusz

 37. mebs okulu ve eğt mrk k lığı Ankara Mamak
  topçu bilgi alabilir miyim 5 mayıs 2018 de teslim olacam

 38. Benimde acemi birliğin muharebe ÇAVUŞLUĞU cıktı nasıldır iyimidir usta birliğinde orada kalabilirmiyim

 39. bnmde ankara mamak mbs okulu çıkmış muhabere olarak varsa gelen numaram 5393822523 bni arsın

 40. Acemi birliğim mamak mebs okulu yaziyor
  Sınıfı ulaştırma diyo ben sim leo muhaberemiyim yoksa ulaştırma mı

 41. benimde acemilk ankara mamak mbs okulu yazıyo muhabere olarak varsa gelen bulaşsın bana 05439166646 manisa sinan

 42. iyi günler. Kardeşimde dün(11.07.2018) teslim oldu Ankara Mamak MEBS’te. Uzun dönem Muhabere Telsiz Çavuşu (sınıfı Piyade). Usta Birliği ne zaman belli olur? Bir de ne zaman yemin töreni yaparlar?

 43. benim de acemi birliği mamak mebs okulu usta birliği istanbul maltepe lisan okulu. ama ben eylülde katılacağım ikinci gruba kalmışım.

 44. Arkadaşlar ben 29 temmuzda teslim oluyorum. Sülüs kağıdında Topçu Er MEBS okulu yazıyor bide TLL. POS.K. ÇVŞ yazıyor ne oluyor bu

 45. Kısadönem piyade erim,acemi mebs mamak, usta birliğim edirne keşan b grubu kaldım. 11 eylül de yerime teslim olacam, keşana çıkan arkadaşlar varsa haberleşelim.

 46. Ziyaretler nasil oluyo bu askeriyeye aceba bileniniz var mi ne gerekli giderken falan ? Yani bölüğünü falan bilmeme gerek var mi ziyaretine gidebilmek için yoksa isim soyisim yeterli midir ?

 47. Selamun aleyküm arkadaşlar, bedelli asker olarak mebs nisan 18B dönemi çıktı benimde, denk gelenler olursa yazabilir

  1. Merhabalar Mustafa bende 16 şubat bedelliyim face den eklesene arkadaş olalım anıl okan diye çıkıyor Beşiktaşlı formam var

 48. 13 mart MEBS kısa dönem ordayım inşallah. Usta birliği de lojistik destek. İnşallah tez zamanda biter gider. Gözümde çok büyüyor bu askerlik

 49. Selam arkadaşlar kısa dönem er muhabere olarak gidiyorum bende 13martta teslim olucam

 50. mamakta kalabileceğim bir müsafirhane varmı acaba.bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

 51. Arkadaşlar ben acemi birliğimi izmir narlıdere de yaptım şimdi de mamak çavuş olarak yapacağım benim gibi orada olacaklar varsa ulaşsınlütfen instagram dan adresim ahmetccukur

 52. merhabalar ben bedelli için ankara mamamk mebs egitime düştüm hava yolu ile gelecem nasıl bir yol izlerim
  lütfen yardım edermisiniz

 53. Ank mamak merkez komutanlığı
  Mebs 03.07.2019 teslim
  Varsa giden o tarihte
  0543 559 33 46
  İleşime geçelim.

 54. Yedek subay uzun dönem tercihi ile o birliğe giden var mı? Lütfen bilgi rica ediyorum.

 55. Arkadaşlar Ankara mamak mebs.okl.ve eğt.mrk.k çıktı acemi birliğim statü er olarak çıkıyor usta birliğim neresi çıkar haziran 16 gidiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest