Mehmet Akif Ersoy Safahat Bölümleri

Mehmet Akif Ersoy safahat ın bölümleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Safahat, ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’un en önemli eseridir. Toplam 7 bölümden oluşmaktadır. Safahat kısa bir şekilde bölüm olarak sizlere sunuyoruz.

Safahatın Bölümleri
1. Safahat: Bazı meseleler dokunan Mehmet Akif muhitimizi saran korkunç hastalığı da sezmiştir. Tembellik ve meskenet… Fazla boşanmalar ve aile hayatımızın bozukluğu.

2. Safahat: Diğer adı Süleymaniye Kürsüsündedir. Bu kısımda mahalli meseleler değil, büyük ve umumi davalar incelenmiştir. Bakışlar İslam alemineve memleketimize çeviriyor. Bu kadar geri olmamızın sebeplerini irdeliyor Akif. Bunun yanında gerilikten kurtulmak için çözüm yolları da ortaya koyuyor.

3. Safahat: Bir diğer adı Hakkın Sesleridir. Bu kısımda ise şair balkan harbi felaketini dile getirir.

4. Safahat: Mehmet Akif buna ise Fatih Kürsüsünde ismini vermiştir. Bu kısımda ise tekrar toplumumuzun ilerleme ve kalkınma meselesine dönüyor şair.

Mehmet Akif Ersoy Safahat5. Safahat: Hatıralar olarak da anılır. Burada ahlak meselelerine önemle temas ediyor ayrıca umumi harpten de bahsediyor.

6. Safahat: Asım olarak da bilinir. Umumi harp ve viran çıkan vatan konu edilen şeylerdir. Bu eserde ortaya konan en büyük dava ve eserin ruhu, bizi kurtaracak nesildir. Bu nesil ise gençliktir. Bu nesli Asın temsil ediyor. Ayrıca şairin çok bilinen Çanakkale Şehitlerine şiiri de bu eserin bir parçasıdır.

7. Safahat: Diğer adı ise Gölgelerdir. Umumi harp sonu yazılan ve bizi çalışmaya teşvik eden manzumeler barındırıyor. Son olarak ise dikkatinizi bir şeye çekmek istiyorum. İstiklal Marşı Mehmet Akif’in hiçbir eserinde yoktur. Çünkü şair bu marşı halkın olarak görüyor ve hiçbir eserine koymuyor ve dile getirmiyor.

Ünlü ve çok meşhur edebiyat eseri olan Mehmet Akif Ersoy safahat kitabı bölümleri hakkında sizlere bilgi verdik. Türkçe, Edebiyat dersinde ödev konusu olduğu için bu yazıyı hazırladık. Sizde kısa şeklinde not alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest