Mikroskopta İnceleme Nasıl Yapılır?

Mikroskopta inceleme yapabilmek için öncelikle incelenecek örneğin ince bir tabaka halinde olması gerekir. Bunun için incelenecek örneğimiz katı ise örnekten ince bir kesit alınır; değilse (ör. kan) çoğunlukla bir damla numune almak yeterlidir.

İncelemeyi yaparken kullandığımız ve örneğimizi üzerine koyduğumuz 25 x 75 mm boyutlarındaki cam malzemeye lam, lamın üzerine kapattığımız, lâma göre daha küçük ve ince olan 20 x 20 mm boyutlarındaki cam malzemeye ise lamel adı verilir.

Lamelin, lam üzerine kapatılması sırasında genellikle bir damla su da kullanılır. Böylelikle, örneğimiz ince bir tabaka halinde incelenmeye hazır hale gelmiş olur ve preparat adını alır.

mikroskopHazırlamış olduğumuz preparatımız, mikroskop üzerindeki preparat tablasına yerleştirilerek kıskaçlar yardımıyla sabitlenmelidir. Çalışmaya her zaman büyütme gücü en küçük olan (çoğunlukla 4x) objektif ile başlanmalıdır. İlk önce makro vida (kaba ayar düğmesi) ile tabla aşağı yukarı oynatılır ve okülerden bakılarak örneğimizin görüntüsü netleştirilmeye çalışılır. Kaba ayar yapıldıktan sonra daha net görüntü elde etmek için mikro vida (ince ayar düğmesi) ile ayar yapılır.

Örneğimizi daha yüksek büyütmede incelemek için objektifleri tutan hareketli parça klik sesi gelinceye kadar hafifçe çevrilerek objektif değiştirilir. Objektif değiştirildikten sonra sadece ince ayar düğmesi kullanılarak görüntü netleştirilir. Daha yüksek büyütme seviyesinde ışığa ihtiyaç artacağı için ışık kaynağı ayar düğmesinden ışık şiddeti artırılabilir.

Kitabımızda bazı resimlerin altında 800x, 5500x vb. rakamlar göreceksiniz. Bunlar mikroskop tarafından görüntünün kaç kez büyütüldüğünü ifade etmektedir. Ayrıca kullanılan mikroskobun türü için; ışık mikroskobu ise ‘IM’ , elektron mikroskobu ise ‘SEM’ şeklinde kısaltmayla gösterilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest