Osmanlı Devletinde Donanma Hakkında

Osmanlı donanması komutanları, başarıları ve denizcilik tarihi hakkında bilgiler vereceğiz. Orhan Bey döneminde Karamürsel’de tersane kurulması (1327) denizlere kıyısı olan Karesi Beyliğinin alınması (1345) ve Edincik üssünün kurulması (1350), daha sonraları da Saruhan oğulları, Menteşe oğulları ve Aydın oğulları beyliklerinin alınmasıyla Osmanlı denizciliği gelişmeye başlamıştır. Beyliklere ait deniz gücü, Osmanlı donanmasının çekirdeğini oluşturmuştur. İlk büyük Osmanlı tersanesi Yıldırım Bayezid döneminde Gelibolu’da kurulmuştur.

osmanlı devletinin donanması Osmanlı Devleti’nin en büyük tersanesi ise Haliç tersanesiydi. Ayrıca Sinop, Süveyş ve Cezayir’de de tersaneler kurulmuştur. Osmanlı donanması ilk büyük gelişmeyi Fatih öneminde göstermiş, bu dönemde Osmanlı Devleti Karadeniz ve Ege Denizi’nde diğer uluslara üstünlük sağlamıştır.

2. Bayezid ve Yavuz dönemlerinde de gelişmesini sürdüren Osmanlı donanması en parlak devrini XVI. yüzyılda Kanuni döneminde yaşamıştır. Bu dönemde Akdeniz bir Türk gölü haline gelmiştir. Sokullu Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra donanmaya önem verilmemiş ve Osmanlı donanması önemini kaybetmeye başlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin Donanmasının Yakıldığı Yerler
XVII. yüzyıldan sonra gerekli desteği göremeyen Osmanlı donanması hızla gelişen Avrupa devletlerinin donanmalarına karşı koyamaz hale geldi. Çeşme, Navarin ve Sinop baskınlarında Rus donanması tarafından yakılan Osmanlı donanması bir daha toparlanamadı.

Osmanlı Devletinde donanma komutanına ne ad verilir

Osmanlı Devleti’nde donanma komutanına kap-tan-ı derya, deniz askerlerine ise levend denilmiştir.

Preveze ve Cerbe gibi önemli zaferler kazanan Osmanlı donaması Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Piri Reis, Şeydi Ali Reis ve Kılıç Ali Reis gibi önemli denizciler yetişmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest