Ötücü Kuşlar Hangileridir İsimleri Nelerdir

Kuşlar arasında en önemli takımı oluşturan ötücü kuşlar 12000’den fazla kuş türünü kapsar ve sayıca tek başına bütün kuş türü takımlarından daha fazladır. Ötücü kuşlar sesleri güzel tüneyen kuşlardır. Biri büyük ve arkaya dönük olmak üzere eşit boyda olmayan dört parmakları vardır.

Kimi ötücü kuş türleri ön parmaklar tam boylarının en fazla yarısını boyunca kaynaşmışlardır. Yalnızca Güney Asya’da yaşayan bir aile olan geniş gagalılarda büyük parmağın bükücü kirişi gökkuzgunumsularda olduğu gibi, bir ağızlamayla diğer parmaklarınkine birleşir, ötücü kuşlardaysa bağımsızdır

ötücü kuşlar Ötücü kuşlar 2 takıma ayrılır. Özellikle Amerika kıtasında yaşayan en az 200 türü içine alan birinci alttakım tipik biçimi kaya horozu olan bağırgan kuşlardır. Ekvator bölgesi ormanlarında yaşayan kaya horozları, çiftleşme gösterilerinin karmaşıklığı nedeniyle hayvan psikolojisi uzmanları tarafından aranırlar. Erkekler, parlak sarı turuncu tüyleri ve gagayı gizleyen tüyden tepelikleri bulunan güzel kuşlardır.

İkinci takım öz ötücü kuşlardır. Omurgalıların, kendilerine özgü değişik özelliklerde aileleri bir araya toplayan takım ya da alt takımlarının en güzel örneğini oluşturur. Hatta çoğu kez bu takımın ailelere ayrılması tartışma götürmeyecek bir biçimde yapay olan özelliğe dayandırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest