Özgür Basın Demokrasinin Temelidir

Basın özgürlüğü kavramından ne anlıyorsanız, bütün vatandaşların doğruları öğrenebilme hakkının güvencesidir, susturulamaz ve kısıtlanmamalıdır. Cumhurbaşkanı, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada basın özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiğini dile getirdi. Başbakan ise özgür bir medyanın demokrasinin sağlıklı işlemesindeki önemine vurgu yaptı.

Basın özgürlüğü toplumsal haktır. Basın özgürlüğü sadece gazetecilere ve basın organlarına tanınan bir hak değildir. Vatandaşlar kişiler ve kurumlar hakkında eleştirilerini hiçbir baskı altında olmadan dile getirmelidirler. Tarafsız görüşler desteklenmeli objektif kişilerin yorumları dikkate alınmalıdır.

özgür basın Kitle iletişim araçlarından ne tür bilgiler elde edebileceğini hakkında TV’den haber olma, tartışma programlarında o konu ile ilgili görüşler elde edilebilir. TV’deki haber yayınlarının kısıtlanmasını doğru bilgi alma hakkı açısından olumsuz bir gelişmedir.

Sansür uygulanan programlar ve haber kanalları basın özgürlüğünü açısından olumsuz etki yapar ve kurumlara zarar verir. Bu yüzden özgür basın geleneği desteklenmelidir.

Devlet, basın ve haber alma özgürlüğünü sağlayabilmek için ne gibi tedbirler alabilir?
Kasıtlı haber yapan kurumların kesinlikle önüne geçilmelidir. Sağlıklı haber kaynakları teşvik edilmelidir.

Anayasamızın basın özgürlüğünü güvenceye alan maddesi şöyledir;
Madde 28 Basın hürdür, sansür edilemez… Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine göre; Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak serbestçe düşünme, hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma, araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.

2 Comments

  1. adalet birgün herkeze lazım olur adaleeeeeet diye bağırılar ama ölen adalet yardımlarına gelmez buşekil hiçbir baş paidar olmamıştır zalimin ölümü zulümden olur cennet vatanımızı cehenneme çevirmek kimseye kazanç olmaz ne saddamlar gördü
    bu millet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest