Parthenon Tapınağı – Akropol

Perşembe, 26 Eylül 2013, 0:31 | Kültür Sanat | 0 Comment | Read 3771 Times
by Bilgili Sayfa

Parthenon tapınağı nerede, özellikleri, planı, frizleri hakkında bilgi için konumuzu incelyebilirsiniz. Tapınak, çok eskiden bronz çağı kalesi olan ve arkaik tapınakları Persler tarafından yıkılan Atina’daki kutsal tepe Akropol’de (MÖ 438) inşa edildi.

Bir tapınak kompleksinden çok bir şehir olan Akropol, heykelci Phidias tarafından ağırlıklı olarak dor düzeninde tasarlandı ve üzerindeki tüm yapılar peyzaja uygun şekilde birbiriyle uyum içinde yerleştirildi.

Akrapol’de dorik düzenin ideal bir örneği olarak inşa edildi ve Tanrıça Athena’ya adandı. Daha sonra Helenistik ve Roma dönemlerinde de yeni yapılar eklendi. Tanrıça Athena’ya adanmış olan Parthenon MÖ 438 yılında Dorik düzenin ideal bir örneği olarak inşa edildi.

Akropol Heykel süslemeleri Yunan tapınaklarının en önemli parçasıydı ve bu tapınakta da Athena’nın büyük bir heykeli bulunuyordu. Parthenon’un mimarları tapınağın oranlarını yükseltmek için göz aldanmasını kullanmış, yapıyı daha ihtişamlı algılatmak için çabalamışlardır.

Parthenon Tapınağında iyon sütun, dor sürun ve korent sutün kullanılmıştır. Klasik Düzenler; binaların tekil parçaların belirli oranlara dayanarak tasarlanması sistemleridir. İlk olarak Ahşap tapınaklarda gelişen bu düzenler, daha sonra taş yapılarda kolon- kiriş yapı sisteminde kullanıldı. Dor, İyon ve Korint olmak üzere üç düzen mevcuttur ve her biri kendine ait bir kurallar dizisine sahiptir. Taban çapları ve yükseklik oranlarıyla birbirinden ayrılırlar. Düzenlere ait tek bir sütundan yola çıkılarak bir tapınağın oranlarını çıkarmak ve inşa etmek mümkündür.

Yorum Yazabilirsiniz