1:58 pm - Cumartesi Temmuz 11, 2020

Radyo ve Televizyonun Hayatımıza Girişi

Cuma, 6 Eylül 2013, 0:20 | Teknoloji | 0 Comment | Read 2588 Times
by Bilgili Sayfa

Radyo ve Televizyonun tarihçesi; Ev hayatı ve aile düzenini neredeyse tamamen değiştirecek kadar önemli bir gelişme, radyo ve televizyonun hayatımıza girmesi ile gerçekleşti.

Elektromanyetik dalgaları sese çeviren radyonun 1920’lerden itibaren evlere girmesi ile birlikte haberler, müzik ve edebiyat programları dinleyenlerle buluştu. Yarışmalar, müzikaller ve radyo tiyatrolarının yanı sıra reklamların da hayata girmesi radyonun gelişimi ile başladı.

1930’ların başında televizyonun elektronik eşya olarak satılmaya başlaması ile radyoyu arka plana atan önemli bir rakip ortaya çıkmış oldu. Görüntülerin karşı konulamaz gücü, bu teknolojik devrim ile dev bir kültür haline dönüştü. Kitapların ve radyonun yerini filmler, diziler, yarışmalar ve eğlence programları aldı.

radyo televizyon Renkli televizyonun da 1960’larda yayılması ile birlikte evlerin yerleşim düzeni televizyon odaklı oldu. Önceden masa başında yemekte oturan ve tartışan aileler, televizyonu merkez alarak birbirleri ile konuşmak ya da kitap okumak yerine televizyona odaklandılar.

Toplumsal düzeni değiştiren bu teknolojik eşya, zamanla bir oyalayıcıya, çocuk bakıcısına, edilgen eğlence aracına dönüştü ve daha da önemlisi milyonlarca insanı bağımlı hale getirdi. Bu kitle iletişim silahının reklamlar ile birleşmesi ise yepyeni bir dönemin kapılarını açtı.

Tüketim Kültürü
Televizyon ve popüler medya araçları, kitapların yapamadığı biçimde insanları bir araya getirdi. Bir haberin ya da bir hikayenin düz yazınsal anlatımını etkili görsellerle birleştirerek ve sesle destekleyerek sunulmasına olanak verdi.

Yorum Yazabilirsiniz