Realizm (Gerçekçilik) Hakkında Bilgi

Felsefede realizm gerçekçilik nedir, realizm akımı özellikleri, temsilcileri hakkında kısaca bilgilere değineceğiniz bu yazımızda felsefi düşünce tarzından bahsedeceğiz. Her neslin gerçekçiliği kendine göre tanımladığı görülmektedir. Örneğin, Rönesans sanatçıları, üç boyutlu mekanı ve insani duyguları daha önce görülmemiş biçimde yoğun ve doğru biçimde göstermek üzere ‘dünyaya pencere’ açtıkları için sanatlarının gerçek olduğunu düşünmüşlerdir.

realizmKimi modern soyut ressamlar, resmin sadece düz bir yüzeydeki boyadan ibaret olduğunu gösterdiklerinden daha gerçekçi olduklarını iddia etmiştir. Günümüzde, bazı çağdaş sanatçılar, güncel toplum, çevre veya cinsiyet vb. meselelerine değindiklerinden, kendilerini gerçekçi olarak göstermektedirler.

Büyük ‘R’ ile yazılan Realizm terimi ise 19. yy ortalarında, özellikle Fransa’da, egemen olan, sosyal gerçekliklere ilgi duyan ve idealler ya da estetik yerine olguları göstermeyi tercih eden, ilerici sanat ve edebiyat akımını belirtir. Zola’nın erken dönem romanları iyi örneklerdir.

Realizm felsefesi bu makalemizde kısa tuttuk. Ayrıntıya girmeden ana hatlarıyla konuya değindik. Konuyu çeşitli kaynaklardan araştırıp geniş içeriklere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest