10:08 am - Çarşamba Mayıs 23, 2018

Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar mı?

Pazar, 29 Haziran 2014, 18:55 | Din | 0 Comment | Read 2512 Times
by Bilgili Sayfa

Sahurda ezan okunurken yemek yenir mi? Sahurda ezan okunurken su içmek orucu bozar mı? Ramazan ayında sahura geç kalkmanız durumunda gibi durumlarda son dakika yemek yemek ya da su içmek orucu bozar mı sorusu hep akla gelir. Diyanet açıklaması mı bilmiyoruz ama konu hakkındaki görüşler şu şekilde.

İmsak vakti girer girmez oruç başlamış olur ve akşam vakti girdiği zaman da iftar vakti gelmiş olur. Ezan okunmaya başlandığı anda oruç başlar. Bu bakımdan sahurda ezanın sonuna kadar yiyip içmek doğru değildir. Eğer ezan tam vaktinde okunursa okunur okunmaz yeme ve içmeyi bitirmek gerekir.

Vakit girdiği anda ezan okunmuşsa ve kişi yeme ve içmeye devam ederse kasti bir durum olmadığı zaman kaza etmesi gerekir. Eğer orucunun bozulacağını bildiği halde devam ederse keffaret de gerekir.

oruçlu iken su içmekKuranı Kerim’de şöyle geçer;
Oruca başlama vakti olan imsak, aynı zamanda sabah namazının kılınma vaktinin başlangıcını teşkil eder. Yani oruca başlarken sabah namazının vakti de girmiş bulunur. İmsak vaktini bildiren delil, şu hadislerdir: Abdullah b. Ömer (ö.74/693) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
“Bilal ezanına gece okuyor. Abdullah ibn Ümmi Mektûm ezan okuyuncaya kadar yiviniz, içiniz.” Hadisi nakleden kişi der ki: İbn Ümmi Mektûm gözleri görmeyen bir kimse idi. Kendisine; “sabah oluyor” denmedikçe ezan okumazdı.” Sabah ezanı okunurken yemek veya içmek orucu bozar mı sorusunun cevabı bu şekildedir.

Yorum Yazabilirsiniz