4:18 pm - Cumartesi Nisan 16, 4681

Sanal Gerçeklik

Çarşamba, 4 Eylül 2013, 23:41 | Bilim Teknik | 0 Comment | Read 2237 Times
by Bilgili Sayfa

Gerçekte var olmayan anlamında kullanılan sanal kelimesi bilgisayarlar aracılığıyla simüle edilen ortamları tanımlamak adına kullanılmaktadır. En çok tercih edilen uygulama alanları sinemalar ve oyunlardır. Gelişen efekt ve 3D teknoloji ile gelen gözlük sanal gerçeklik hissini daha pekiştirmiştir.

Bilgisayar teknolojilerinin duyulara hitap edişini görselliğin de ötesine taşıyan bu teknolojiler insanda, görsel, dokunsal ve işitsel olarak uyararak başka bir ortamdaymış hissi yaratmaktadır. Askeri eğitim için kullanılan simülatörlerden pornografik eğlencelere kadar pek çok alanda sanal gerçeklik teknolojileri kullanılagelmiştir.

Sanal GerçeklikBu gibi simülatörlerin yanı sıra internet ile birlikte ortaya çıkan bazı oyunlar, kullanıcıların gerçek hayatta olmadıkları ancak hayallerinde olmak istedikleri karakterlere bürünebilecekleri ve sanal bir hayat yaşayabilecekleri ortamlar sundu.

Bunun sonucunda ise fiziksel olarak bilgisayar başında oturan ancak hayal gücünün sınırlarını “sanal” olarak özgürleştiren bir kitle ortaya çıktı.

Yorum Yazabilirsiniz