Sebze Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir

Sebze; beslenme açısından ve yalnızca bitkinin yenen bölümü göz önünde tutularak şöyle bir ayrıl yapılabilir.

Gerçek Sebzeler
Yalnızca yaprakları yenenler; lahana, ıspanak, kuzukulağı, pırasa.
Yalnızca yaprak sapları yenenler; pazı, kereviz, rezene, ravent
Yalnızca tomurcukları yenenler; brüksellahanası
Yalnızca çiçek durumları yenenler; enginar, karnabahar

Salatalar Tek başına tadı yavan olan ve ancak tuz, yağ, sirke ve çeşitli baharat katıldıktan sonra yenilen sebze çeşitleridir. Bunlar arasında hindiba, tere, Brüksel hindibası, kıvırcık salata, valerianella, karahindiba, marul, vb. sayılabilir.

Kök Sebzeler
Bu tür sebzeler arasında pancar, havuç, şalgam, yabanhavucu, turp, bayırturpu, tekesakalı, iskorçina bulunur. Soğanlar; çoğu kez baharat olarak kullanılan bu sebzeler arasında sarımsak, yabani sarımsak, soğan vardır. Yumrular; karabaş, tatlı patates (ignam), yer elması vb. den oluşur.

Kuru Sebzeler
Taze ya da kurutulmuş olarak yenebilen ve uzun süre kuru halde saklanabilen sebzelerdir. Bunlar temelde besin olarak kullanılan söz gelimi bakla, fasulye, mercimek, bezelye, nohut, soya temsil edilirler.

Meyve Sebzeler
Gerçekte meyvedir ama sebze gibi tüketilirler patlıcan, hıyar, kabak, balkabağı, kavun, karpuz, biber, domates.
Baharat olarak kullanılan çeşitli otlar ise frenkmaydanozu, maydanoz, tarhun otu vb.

sebze çeşitleri Sebzelerin Kökeni
Sebze olarak tüketilen bitkilerin kökenleri çok değişkendir. Kuşkonmaz, pancar, havuç, kereviz, hindiba, lahana, tere, valerianella, kuzukulağı, yabanhavucu, karahindiba, tekesakalı, iskorçina vb.nin yurdu Avrupa’dır. Çok sayıda sebze de Batı ve Orta Asya kökenlidir bunlar; sarımsak, frenkmaydanozu, yabani sarımsak, ıspanak, bakla, marul, mercimek, şalgam, soğan, pırasa, bezelye, nohut, turp, yır turpu, ravent. Enginar bazı hindiba çeşitleri, rezene ve maydanoz gibi çok az sayıda sebzeler de Akdeniz bölgesi kökenlidir.

Bazı sebzelerin anayurdu daha uzaktır. Sözgelimi patlıcan, salata, kornişon Hindistan kökenli, karabaş ve soya ise Çin ve Japonya kökenlidir. Tümüyle egzotik kökeni olanlarsa tetrogonia, Tropikal Afrika kökenli kavun ve karpuz, yabani halde Kuzey Amerika çayırlarında yetişen yerelması ve son olarak anayurtları Orta ve Güney Amerika olan kabak, fasulye, biber, patates, domates ve balkabağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest