Türkiye Nüfusunun Özellikleri

Türkiye nüfusunun özellikleri nelerdir ve şehirleşme konusu hakkında ayrıntı bilgileri yer vereceğimiz bu yazımızda önce bir soru ile başlayalım. Ülkemizde nüfusun hangi özellikleri araştırılmalıdır? Bu özelliklerden nerelerde ve nasıl faydalanılmalıdır?

Ülkeler, yirminci yüzyılın ortalarına kadar dünyada güçlü olmak için nüfus sayılarının fazlalığını yeterli ve gerekli görüyorlardı. Ancak günümüzde nüfusun sayısal fazlalığından çok nitelikleri üzerinde durulmaktadır.

Bu nedenle ülkeler, sınırları içinde ne kadar insan yaşadığını ve bu insanların ne gibi özelliklere sahip olduklarını tespit etmek ihtiyacı duyarlar. Nüfus özellikleri bölge, ihracat, ithalat, nüfus, şehirleşme, ticaret, turizm ve yatırım gibi kavramlara göre değişir. Bir ülkede yaşayan insan sayısı çok çeşitli amaçlar için tespit edilir.

Türkiye Nüfusunun ÖzellikleriTarihte özellikle askere alınacak ve vergi verecek nüfusu belirlemek için nüfus miktarı bilinmek isteniyordu. Bu amaçla Osmanlı Devleti’nde ilk nüfus sayımı II. Mahmut Döneminde 1831 yılında yapılmıştır. Günümüzde ise bu amaçlara ek olarak nüfusun sayısı, artışı-azalışı, kır-kent nüfusu, çalışma durumu, gelir düzeyi, doğum ve ölüm oranları, eğitim durumu, yaş ve cinsiyet gibi özelliklerini tespit etmek için nüfus sayımı yapılmaktadır.

Ülke kalkınma planlarının yapılması ve uygulanabilmesi için ülke nüfusunun hangi özelliklere sahip olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Şehirleşme nedir? Özellikle sanayinin gelişmesi sonucu nüfusun şehirlerde toplanması ve şehir alanlarının genişlemesi süreci olarak tanımlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest