Türkiye’nin ilk Haber Ajansı Nasıl Kuruldu

Türkiye’nin ilk Haber Ajansı Anadolu Ajansı nasıl ve ne zaman kuruldu hakkında bilgiler. Yunus Nadi ve arkadaşlarının Mart 31, Geyve’deki dördüncü günleridir. Bekledikleri Halide Edip Hanım kafilesi de bir önceki gün akşamüstü Geyve’ye gelmişti. Birlikte Ankara’ya gidecekler.

Halide Edip Hanım ile ancak Akhisar istasyonundaki bir mola sırasında ayaküstü biraz görüşebildim. Bu konuşma sırasında Halide Edip, Anadolu’nun haklı davasını bütün dünyaya anlatabilmek amacıyla ‘bir ajans teşkilatı’ kurma önerisinde bulunur.

Gider gitmez bir haber ajansı kuralım, ajans yoluyla içeriye ve dışarıya haber iletiriz… Hatta isterseniz adını burada koyuverelim:
Mesela Türk Ajansı, mesela Ankara Ajansı, mesela Anadolu Ajansı… Daha da bulunabilir.’
– Bana (Anadolu Ajansı) en iyi isim gibi görünüyor.
– Bana da öyle. Değil mi? Çünkü kendini mümkünse bütün vatanı kurtaracak olan Anadolu’dur.

türkiye nin ilk haber ajansı Geyve’de buluşan iki kafile, kuşluk vakti yollarına devam eder. Geyve – Akhisar (şimdiki adıyla Pamukova) istasyonundaki mola sırasında; “millici” iki aydın, Millî Mücadele’nin sesini dört bir yana duyurabilmenin heyecanı içindedir.

Yunus Nadi, Halide Edip ile istasyondaki mola sırasında aralarında geçen konuşmayı şöyle anlatır kararımızı vermiş olalım: Anadolu Ajansı…’ ‘Evet, Anadolu Ajansı hanımefendi…’

Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında yerel basına gösterilen ilgiyle birlikte, uluslararası boyutta haber akışı sağlamak isteyen Atatürk’ün teşvikiyle 6 Nisan 1920 tarihinde kurulan Anadolu Ajansı, devletin bütçe olanaklarından yararlanan bir kuruluştur.

Kuruluş amacı, bir yandan Kurtuluş Savaşı’yla ilgili gelişmeleri halka duyurmak, diğer yandan savaşın gidişatını olumsuz yönde etkileyebilecek kışkırtmaları engellemekti. Ajans, bu dönemde, yerli ve yabancı kamuoyunun duyduğu haber ihtiyacını son derece kısıtlı olanaklarına karşın başarı ile sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest