Türkler Anadolu’ya Nasıl ve Neden Göç Etmişlerdir?

Türk Anadolu’ya nasıl geldiler, ilk ne zaman nereden geldi ve Anadolu’ya neden göç etmişlerdir konuların bu yazımızda bulabilirsiniz. Bizler farklı Türk boyları ile beraber Orta Asya’da Aral Gölü yakınlarında yaşıyorduk. Geçimimizi hayvancılıktan sağlıyorduk. Hayvanlarımıza otlak bulmak için yaylak ve kışlaklar arasında konargöçer bir yaşam sürdürüyorduk. Ancak zamanla nüfusumuz arttı, otlaklar hayvanlarımızı besleyemez oldu. Boylar arasında çatışmalar başladı.

Biz de Horasan’da devlet kurmuş olan Büyük Selçuklu Devleti topraklarına göç ettik. Ancak Horasan kalabalık Türk boylarının yaşayabilecekleri büyüklükte değildi. Büyük Selçuklu Devleti yöneticilerinden Çağrı Bey bize yurt bulabilmek için Bizans İmparatorluğu’nun elinde bulunan Anadolu’ya sefer düzenledi.

türkler anadoluya nasıl geldiTürkler Anadoluya Nasıl Geldi
Çağrı Bey bu topraklarda kuvvetli bir direnişle karşılaşmadı. Biz de bu seferin ardından birçok Türk boyu ile beraber Anadolu’ya göç ettik. Burası iklimi ve yeryüzü şekilleriyle konargöçer hayatımız için son derece elverişli bir yerdi. Böylece biz Türklerin Anadolu’yu yurt edinme süreci başlamış oldu.

Türkler neden Orta Asya’dan Anadolu’ya göç ederek burayı yurt edinmişlerdir?
Anadolu’nun hangi özellikleri Türklerin göç etmelerine neden olmuştur?
Anadolu’ya hangi topraklardan geçerek gelmişlerdir?

Gaza ne demek: İslam dinini korumak veya yaymak amacıyla Müslüman olmayanlara karşı yapılan kutsal savaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest