1:51 pm - Cumartesi Temmuz 11, 2020

Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) Nedir

Pazar, 9 Mart 2014, 18:26 | Bilgi | 0 Comment | Read 2263 Times
by Bilgili Sayfa

ÜFE de TÜFE gibi belli bir mal sepetinin maliyetini ölçer. Burada ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurtiçi satışa konu olan ürünlerin genel fiyat düzeylerindeki değişim ölçülmektedir. ÜFE’de kullanılan fiyatlar üreticiden dağıtım kanallarına geçerken ölçülmektedir. Fiyatlara KDV gibi vergiler dahil edilmeyip sadece peşin üretici fiyatları dikkate alınmaktadır.

ÜFE diğer iki endeks için haberci gibidir. Zira ÜFE’deki artışlar TÜFE ve deflatördeki muhtemel bir artışı ima eder. Bu nedenle siyasiler ve ekonomistlerin önem verdiği endeks ÜFE’dir. Her üç endeksin gösterdiği oranlar az çok farklılıklar gösterebilir. Bunlardan biri doğru diğeri yanlıştır diyemeyiz.

üfe nedirSiyasiler ÜFE’ye daha çok önem verirken, geçim derdindeki insanlar elbette TÜFE’ye önem vereceklerdir. Enflasyon da işsizlikte olduğu gibi doğrudan bir üretim kaybı söz konusu değildir. Ancak ekonomik sorunlar arasında bazen işsizlik bazen de enflasyon ilk sıralarda yer alır. Yani insanlar işsizlik gibi enflasyondan da korkmaktadırlar.

Çünkü ellerindeki paraları enflasyona paralel olarak değer kaybetmekte, ücret ya da gelirleri enflasyona göre ayarlanmadığında satın alma güçlerini kaybettiklerinin farkındadırlar. Enflasyon sorununu ve maliyetlerini anlayabilmek için tahmin edilmeyen ya da beklenmeyen ve tahmin edilen (beklenen) enflasyon bağlamında açıklamaların sürdürülmesi daha yararlı olacaktır.

Yorum Yazabilirsiniz