3:54 pm - Cuma Şubat 12, 2016

Yeni Ehliyetler Ne Zaman Çıkacak

Perşembe, 29 Ağustos 2013, 20:58 | Güncel | 0 Yorum

Yeni çipli ehliyet ne zaman verilecek 2013 yılı sonu itibariyle ehliyet sürücü belgesi çıkması planlanıyordu. Çipli ehliyet tarihi 22 Ocak 2014 itibaren dağıtılmaya başlanacak. Uzmanlar yazılımı tamamlayarak test aşamasından sonra son uygulamaları gerçekleştiriyorlar.

Özelliklerini sayarsak polikarbonat malzemeden oluşuyor, fotoğraf karta lazer baskıyla işlenecek ve özel hologram bulunacak. Böylece kişinin fotoğrafı değiştirilemeyecek. Kart sağlam ve ısıya dayanıklı olacak arka planda dijital su izi sembol ve şekiller yer alacak.

Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

Yeni ehliyetler ne zaman ve nasıl alınacak sorusuna gelirsek 2014 Ocak ayı gibi tahmin ediliyor ama bu tarih aksayabilir zaten verilmeye başlandığı zaman haberlerden kesin tarihi öğrenebiliriz.

Çipli ehliyetlerden nereden alınacak
Emniyet müdürlüğüne giderek eski ehliyetinizi verecek ve 15 TL ücreti ödeyerek yeni çipli ehliyeti alabileceksiniz. Ehliyet sınavını kazanıp ehliyet almaya hak kazanan yeni sürücü adayları ise çipli ehliyet için emniyet müdürlüklerine gidip parmak izi vererek alacaktır.

yeni çipli ehliyet Çipli ehliyet değişimi hakkında bilgiler zamanla kamuoyuna duyurulacaktır. Bu uygulama ile birlikte Avrupa Birliği standartlarında sürücü belgesine sahip olunacak. Dünyanın neresine gidersek gidelim kullanabileceğimiz bir ehliyet belgesine kavuşmuş olacağız.

etiketler: , , ,

Yorum Yazabilirsiniz